aytaç
Giyim dünyası
HAMLE
  • 30 Nisan 2021, Cuma 21:38
MehmetAkbacak

Mehmet Akbacak

HASAN PAŞAYI ENGELLEMEK ÇERKEŞ’LİYE YAKIŞMAZ!

 

HASAN PAŞAYI ENGELLEMEK ÇERKEŞ’LİYE YAKIŞMAZ!

     2014 yılından bu yana Çerkeş Belediye Başkanı olan sayın Hasan Sopacı, yaptığı hizmetlerle Çerkeş’in makus talihini yenerek Çerkeş’in hakettiği  yere getirilmesine öncülük etti. Yüzyılların yerleşim alanını kasabalıktan çıkarıp kentleşme adına büyük hizmetlerde bulundu. Zaten Çerkeş halkı bu özverili çalışmayı ikinci defa çok büyük oy oranıyla seçerek ödüllendirdi. Bugüne kadar yapılan hizmetlerden yeteri kadar haberiniz var, mesajlarınızla, yorumlarınızla, yüzyüze görüşmelerde bunu dile getirdiniz, getiriyorsunuz.

    Sayın Sopacı’yı Çankırı Milletvekili sayın Salim Çivitcioğlu’yla birlikte Kültür ve Turizm Bakanı sayın Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaret etmişler. Bakanla görüşmeye gidiyorsan elinde somut bir projen olmalı ki; bakan beyden ilçen için yardım isteyebilesin. Uzun zamandır proje olarak hazır olan Çarşı İçi dükkanlarının (136 adet) aslına uygun sağlıklaştırılması, 4. Murat Camii ve Hamamı’nın restorasyonu rekontruksiyon çalışmaları, Kara Elmas treni için görüşmeler yapılıyor. Başkanda kolları sıvayıp esnaflarla toplantılar düzenliyor. Bana bu konuda şu açıklamalarda bulundu.

     “Yaklaşık 1 ay sonra ihalesi yapılacak olan projede 136 adet dükkandan oluşan eski çarşıda, restorasyon çalışmalarına başlanacak. Proje kapsamında dükkanların ahşap çatısı değiştirilecek ve çatı kiremitleri iklim koşullarına uygun Grenice tipi ile döşenecek. Mevcut dükkanlarda deforme olmuş duvarlar sıva raspası kazınacak. Yarı plastik çimento esaslı sıvayla tamir edilecek.” Daha fazla ayrıntıya girmeyeyim. Ayrıca bu çalışmalardan dolayı dükkan sahiplerinden hiçbir ücret alınmayacak “ 4.Murat Camii’nin silüetini bozmadan bütünsellikle bölgeyi korumak ve restora edeceğimiz konaklar ile gastronomi kültürümüzü harmanlayarak Çerkeş’de hayal bile edilemeyen kültürel bir yol ve yön çizerek ilçemizi turizm merkezi yapmak hedefimiz” diyerek noktayı koydu.

     Yalnız her zaman ve her alanda bir takım yeni çalışmalar karşısında şu veya bu nedenle karşı duranlar çıkabilir. Genellikle farklı argümanlar kullanarak esnafın kafasını karıştırabilirler. Hiçbir iktidar özel mülkiyeti sahibinin onayı olmadan farklı amaçla kullanamaz. Ayrıca çarşı içi dükkanların bizim için tarihi bir anısı vardır ama kültürel miras olarak el konulacak gibi bir özelliği de yoktur. Depremden sonra 1950’li yıllarda yapılmış tek katlı binalar, hatta kanalizasyonu bile yeni yapıldı. Bu nedenle 7 yıldan bu yana canla başla çalışan, 24 saatini Çerkeş’e hizmet için vakfeden başkanımıza engel olmak Çerkeş’liye yakışmaz. Bilakis, yürü başkanım seni kim tutar diye de motive etmeliyiz.

              CELAL BAYAR TAŞLANMASI

      Çerkeş Vuslat Haber’de yayınlanan bir haberi düzeltmem gerekir. 1946 seçimlerine gidilirken Çerkeş’te mola veren Celal Bayar ve arkadaşlarına birkaç kişi uzaktan da olsa laf atmalar yapılmış. 1950’de iktidara gelen Demokrat Parti Çerkeş’ten intikam almak için Şeker fabrikasını Çerkeş yerine Kastamonu’ya yaptılar diye yıllarca propaganda yaptılar. Buna ait bir belge varsa hem Çerkeş’te ve hem de Çankırı’da açıklansın. Celal Bayar’ın  taşlanması diye bir olay olmamıştır. Yalnız Celal Bayar Cumhurbaşkanı olduktan sonra özel trenle Çerkeş’ten geçerken pencereden de olsun halkı selamlamıştır. Aynı ‘Selamsız Bandosu’ filminde olduğu gibi baklavalar, börekler hazırlayıp istasyona giden halk buruk bir şekilde şehre geri dönmüştür. Bu konuda daha geniş bilgiye sahip olan varsa bizleri bilgilendirsin. Kalın Sağlıcakla

     

   


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık