aytaç
Giyim dünyası
HAMLE
  • 13 Nisan 2021, Salı 21:47
AliRıza

Ali Rıza

RAMAZAN VE ORUCUN KİŞİYE VE TOPLUMA KAZANDIRDIKLARI 

RAMAZAN VE ORUCUN KİŞİYE VE TOPLUMA KAZANDIRDIKLARI 

İnsan iki yönlü bir varlıktır. Birinci yönü maddi, ikinci yönü ise manevi yani ruhidir. Yüce Allah, insanın ‘ruh’ ve ‘beden’den; ‘ruh’un kendisinden ‘beden’in ise topraktan oluştuğunu haber vermektedir. Bedenin korunması ve gelişmesi için temel ihtiyaçlar var ve bunların helal yollardan karşılanması gerekir. Ruhumuzun da ihtiyaçları vardır ve karşılanması gerekir. Ruhunda olgunlaşması için de sağlam ve sağlıklı bir inanç ve ibadetler gereklidir. 

Ancak günlük hayatın meşgale ve koşuşturmaları bizi sıkı sıkıya kavramakta, kendi ruh dünyamızdan uzaklara atmaktadır. Maddi ve bedensel taleplerimiz yönünden kendimizle meşgul olurken manevî ve ruhî ihtiyaçlarımız bakımından kendimizden uzaklaşmaktayız. Modern çağın en ciddi sorunlarının temelinde insanın kendi ruhundan kopuşu vardır.  

Gerçekten gelişmiş dünya denilen modern dünyanın bireyleri ve toplumları, bugün Allah’ı unutmuş görünüyorlar. Yani Allah’a inandıklarını söyleseler bile, bu inanç, onların ruh dünyalarında duygularını ve eylemlerini ahlâkî düzeye yükseltecek bir etkinlik göstermiyor. Son yıllarda dünyamızda küresel düzeyde yaşanan terör olayları, haksız işgaller ve savaşlar gibi korkutucu gelişmeler açıkça göstermiştir ki insanoğlunun doymak bilmeyen tutkuları ve hırsları uğruna ürettiği zararlar, sonunda yine kendisine dönmektedir. 

Ruhumuzun ve bedenimizin arınması için bir fırsat olan Ramazan kapımızı çalmakta yine. Her şeyden önce bir ibadet olan orucun hem dışa dönük hem de ruhsal boyutu vardır. Orucun özünü kavrayan ruh da beden de arınır. Ramazan ve orucun bize sağladığı en büyük faydaları yoğun bir şekilde Allah’a yönelmek, nefsimizin yıkıcı isteklerine göre değil, Allah’ın iradesine göre yaşamak, uzağına düştüğümüz ruh dünyamıza, gerçek benliğimize dönerek kendimizi, gönül dünyamızı, vicdanımızı ve ahlâkımızı ilâhî güzelliklerle zenginleştirmektir. 

Her Müslüman Ramazan ayına büyük önem verir. Bunun üç temel sebebi vardır.  

1. Kur’an Ramazan Ayında indirilmiştir                . 

2. Ramazan ayı oruç ayıdır.  

3. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi Ramazan ayındadır. 

 

1.Kur’an Ramazan Ayında indirilmiştir: 

“Ramazan ayı, içinde insanlara doğru yolu gösteren, doğru ile yanlışı birbirinden ayırıp açıklayan, bir rehber olmak üzere Kur'an'ın indirildiği aydır.” Bakara suresi, 185. ayet. ayetinde açıkça ifade edilmektedir. Kur’an insanlık için bir rehberlik, bu rehberliğin belgelerini barındıran bir doğru yol kılavuzu ve iyi ile kötüyü ayırmaya yarayan bir bilinç kaynağıdır.   

Elbette ki Ramazan ayı içerisinde Kur’an okuyoruz, hatimler ediyoruz, televizyonlarda, evlerimizde, camilerimizde mukabeleler okunuyor. Ancak aslolan bizim Kur’an’ı okumamız, anlamamız ve hem kendi hayatımızda hem de toplumsal hayatımızda uygulamaya çalışmamızdır.  

Kur’an, yeryüzünde en çok okunan ve en çok ezberlenen kitap olmasına rağmen anlaşılması hususunda aynı şeyleri söylemek gerçekten çok zor. Okumaktan maksat anlamaktır. Tabi ki anlamaktan maksat ise yaşamaktır. Yüce Allah Kur’an’ın anlaşılması konusunda şöyle buyurur: 

 “Kur’anı yavaş yavaş, tane tane, anlaya anlaya ve düşüne düşüne oku.” Müzemmil suresi, 4. ayet. 

 Anlayasınız diye biz onu Arapça bir Kur'an olarak indirdik.” Yusuf Suresi, 2. ayet. 

O halde Ramazan ayında yapılacak en önemli ibadetlerden bir tanesi Kur’an’ı anlayarak okumak ve O’nun emir ve buyruklarını kişisel ve toplumsal hayatımızda uygulamaya çalışmaktır. İşte bu nedenle Ramazan Kur’an ayıdır. Ramazanlarımız Kur’an’ı okuduğumuz, anladığımız ve yaşadığımız kadar mübarektir. Elbet Kur’an’la ilişki Ramazan’a sınırlandırılamaz. Çünkü Kur’an’ın zaman ve mekân sınırlaması yoktur. Kur’an ilahi bir inşa projesidir. Amacı, kendisiyle inşa olmuş insanlar aracılığıyla hayatı ve kâinatı inşa ve imar etmektir. Ramazan getirdiği mana iklimini mümin muhatabının tüm ömrüne yaymayı amaçlar. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık