Anasayfa Logo Üstü Reklamı – 1150×150
Anasayfa Logo Üstü Reklamı – 1150×150
Anasayfa Logo Altı Reklamı – 1150×150
Sağ Yan – 160×600
Sol Yan – 160×600
ÇERKEŞ MARKA ŞEHİRİ OLACAK 2023 GİDEN YOLDA

ÇERKEŞ MARKA ŞEHİRİ OLACAK 2023 GİDEN YOLDA

Haber İçeriği Üst Reklamı – 750X500

 

ÇERKEŞ MARKA ŞEHİRİ OLACAK 2023 GİDEN YOLDA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çerkeş’i ziyaret etti. Yeni Çerkeş kent vizyon projesi, Çerkeş çarşı, Çerkeş konut ve iş yeri projesi, Çerkeş yeni hayvan pazarı projesi, Çerkeş 4. Murat hamamı ve Çerkeş koruma alanındaki  çarşı dükkanlarının yerlerini düzenlemem projelerine ilişkin çalışmaları  yerinde inceledi.

Bakan Kurum, ilçede ilk olarak Belediye başkanı Hasan SOPACI’YI ziyaret ederek burada, Vali Hamdi Bilge Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitçioğlu, Kaymakam Zikri Şahin ve Çankırı il genel meclis başkanından bilgi aldı.

Ardından ilçede yapılması planlanan projelerin yerlerini inceleyerek bilgi alan Bakan Kurum, daha sonra Pir- Sani Türbesi’ni ziyaret ederek burada gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

ÇERKEŞİMİZE ; 100 MİLYON TL yatırım sözü….

İlçemizi günübirlik ziyarete gelen Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum ,
İlçemiz için Vizyon planları olan
Çarşı Projemize (148 Konut-44 Dükkan) ,
157 konutluk Sosyal konut yapımı ,
Millet Bahçesi yapımı,
Yeni Belediye hizmet binası ,
İtfaiye Binası ,
Kapalı ,Sebze ve doğal ürün pazarı ,
Kent meydanı ,
Yeraltı otoparkı,
IV. Murad Hamamı etrafı ve çarşı içi Sokak Sağlıklaştırması,
IV. Murad Camisinin aslına uygun olarak inşasına destek,
Akhasan Barajı Sosyal Donatı ve Mesire Alanına destek ,
Pir-i Sani Hz. Türbesi etrafında Sokak Sağlıklaştırma çalışmasının başlatılması,
Çerkeş’te Tarım Köy uygulamasının başlatılması
4*4 Çöp Kamyonu hibesi

 

Tüm vatandaşların 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Kadir Gecesi ve yaklaşan Ramazan Bayramı’nı tebrik eden Kurum,covid 19, nedeniyle ara verdikleri şehir ziyaretlerine yavaş yavaş devam ettiklerini söyledi.

Çerkeş’le ilgili projeleri devam ettirdiklerini belirten Kurum, “Bu çerçevede 500 yıllık geçmişe dayanan Çerkeş’e ilişkin önemli projelerimiz var. Çerkeş’imizi Kızılcahamam’la birleştiren bir kültür akışı haline getirecek, Ankara’yı bir mesire alanı, bir kültür, turizm alanı haline getirecek adımları hep birlikte atmaya devam edeceğiz. Bu çerçevede en önemli kentsel dönüşüm projelerinden biri Çerkeş Yeni Mahalle kentsel Dönüşüm Projesi. 46 bin metrekarelik alanda bu projeyi gerçekleştiriyoruz.” dedi.

– Çerkeş’in tarihi yapıları restore edilecek

Projenin etaplar halinde yapılacağını ifade eden Kurum, şöyle devam etti:

“Bu projeyle birlikte şehrin içinde şehir meydanı, meydan altında otoparkı, konutlarımız, yine belediye binamız ve bu çerçevede 148 konut, 40 dükkanın olduğu önemli bir projeyi şehir merkezinde gerçekleştiriyor olacağız. Yapmış olduğumuz master plan çerçevesinde bu adımları atacağız. Yaptığımız zaman da inanın Çerkeş’imize yakışacak belki Çerkeşin 50-100 yılını hesap ettiğimiz master plan çerçevesinde bu adımları atacağız. Projenin 77 milyon lira yatırım maliyetiyle ilk etabını gerçekleştiriyor olacağız.

Diğer taraftan Çerkeş’imize ilişkin tarihi yapıları ihya ederek gelecek nesillere korunmuş bir şekilde aktarmak adına bu yapıların restorasyon işlerini, sağlıklaştırma işlerini Belediye ve Valiliğimizle birlikte yürüteceğiz. Bu çerçevede mevcut belediye binamızın karşısında bulunan 4. Murat dönemine ait kervansaraylar, hamamlar ve 4. Murat Cami’mizin olduğu alanda ticari ünitelerin restorasyonu için belediyemize hibe desteği sağlayarak oradaki ticari ünitelerin restorasyonunu bu sene İller Bankası Genel Müdürlüğümüzle birlikte yürüteceğiz.”

Bölgeye ilişkin tarım köy uygulaması yapmak istediklerini dile getiren Kurum, organize hayvancılık yapılabilecek ahırların olacağı, şehrin çeperinde hem çiftçilerin rahat şartlarda üretim yapabileceği hem de Çerkeş’te bulunan Avrupa’nın en büyük entegre tesisine yakışır çalışma yürüteceklerini aktardı.

Hayvan pazarı projesinin fiilen devam ettiğini ve bu yıl sonuna kadar çalışmaların tamamlanıp kullanıma açılacağını belirten Bakan Kurum, şunları kaydetti:

“Şu an bulunduğumuz Pir-i Sani Hazretlerinin türbesinin etrafında da bu yıl sokak sağlıklaştırma projeleri, buradaki tescilli yapıların, kültürel yapıların restorasyonunu yaparak bu binalarda müze, kütüphane, millet kıraathanesi gibi hem gençlerimizin hem vatandaşımızın hizmet alacağı alanları üreteceğiz. 100 bin sosyal konut kapsamında yaklaşık 150 konutu Çerkeş’imize inşa ediyoruz. Bu kapsamda buradaki hem çalışan vatandaşlarımız için hem de hemşehrilerimiz için konutlarımızın inşasını da gerçekleştirmiş olacağız.

Bu çerçevede 81 ile Millet Bahçesi projemiz var. Belediyemiz millet bahçesiyle ilgili çalışmalarını da yürütüyor. O çalışmalara da Bakanlık olarak her türlü desteği verip inşallah Çerkeş’imizin 2023’e giden yolda daha yaşanabilir bir marka şehir olacak adımları da atmış olacağız.”

Şimdi sizlere Murat KURUM’UN Çerkeş ziyaretinin  hiçbir yerde bulamayacağınız görüntülerini çerkeş vuslat haber ayrıcalığında sunuyorum.

 

Haber İçeriği Alt Reklamı – 750X400

Yazar Hakkında

Çerkeş Vuslat Haber Ajansının sahibi ve yöneticisiyim.

Benzer yazılar

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber İçeriği Yorum Reklamı – 750X250