Anasayfa Logo Altı Reklamı – 1150×150
Sağ Yan – 160×600
Sol Yan – 160×600
ÇERKEŞ TARİHİNİN EN ÖNEMLİ MİMARİSİNİN RESTORASYONUNA  TANIKLIK EDİN

ÇERKEŞ TARİHİNİN EN ÖNEMLİ MİMARİSİNİN RESTORASYONUNA TANIKLIK EDİN

Haber İçeriği Üst Reklamı – 750X500

Çerkeş geniş bir kültürel yapıya sahip olmasına rağmen tarihi yapılarına şimdiye kadar gereken değer verilmemiş bu yapılar kendi kaderine bırakılmıştır.

 Restore edilen bu tarihi Işıklar konağı da 18 ve19.yüzyıla ait Çerkeş’in kültürel mirasının bir parçası dar.

Bana göre de en güzel örneklerinden biri dir, Işıklar konağı döneme ait insanların yaşam şekillerinin ve Çerkeş’in geçmişisin tanınması açısından fevkalade önem taşıyor.

 

Çerkeş Belediye başkanı Hasan paşa, tarihi mekânların korunması ve turizme kazandırılması için baya ciddi çaba gösteriyor bunu ilk döneminde de gördük.

İlk hamleyi tarihi 4.Murat hamamın etrafını temizleyerek başlayan Çerkeş belediye başkanı Hasan Paşa, önce Işıklar konağını aldı, şimdi de restorasyonu yaptırıyor.

Bizde bu çalışmaları tarihe tanıklık etmek için Çerkeş vuslat haber olarak Çerkeş tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkmak sizin için çalışmaların yerinde izledik ve çalışmaları görüntüledik.

Çerkeş’te yıkılmaya yüz tutmuş olan tarihi binaların içinde en önemli konaklardan bir tanesi de Işıklar konağı çekimleri editlerken fark ettiğimiz olay ise taşıyıcı ana direklerin bazıları artık iyice çürümüş olduğunu gördük.

Işıklar konağı tam zamanında restorasyon çalışmalarına başlıyor, yoksa diğer konaklar gibi çürüyecek yok olup gidecekti.

Restorasyon çalışmalarını yapan ÖNER PROJE AŞ. Firma yetkisi Zekeriya Bey ekim ayına kadar projeyi tamamlayıp, Işıklar konağımızı da, Çerkeş’imizin tarihi ve kültürel mirasına kazandıracağız” dedi.

ŞİMDİ SİZLERDE TARİHİ KONAĞIN YAPILIŞINA ŞAHİT OLUN. İYİ SEYİRLER

Haber İçeriği Alt Reklamı – 750X400

Yazar Hakkında

Çerkeş Vuslat Haber Ajansının sahibi ve yöneticisiyim.

Benzer yazılar

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber İçeriği Yorum Reklamı – 750X250