Anasayfa Logo Altı Reklamı – 1150×150
Sağ Yan – 160×600
Sol Yan – 160×600
ŞAÇAKLI NECMETTİN ŞAŞIRTMAYA DEVAM EDİYOR .PEK YAKINDA KÜRKÇÜ CAFE’DE

ŞAÇAKLI NECMETTİN ŞAŞIRTMAYA DEVAM EDİYOR .PEK YAKINDA KÜRKÇÜ CAFE’DE

Haber İçeriği Üst Reklamı – 750X500

Çerkeş Sacak’lı sanayici Necmettin Türkoğlu, Ankara Kalkınma Ajansı, OSTİM Teknik Üniversitesi ve OSTİM OSB destekleriyle geliştirdiği ‘Mardinio Yeni Nesil Kod Yazma Kartı’ ile Teknofest 2019’da gerçekleştirilen Türk Patent ve Marka Kurumu 4. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda (ISIF’19) Gümüş Madalya kazandı.

 

İŞTE KÜKÇÜ CAFE’DE ÇEKTİĞİMİZ GÖRÜNTÜLER

Mühendislik yüzde yüz yerli ve milli

Her öğrencinin bir Mardinio’ya ihtiyacı var. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, 10 şehirde Dene Yap Atölyesi açıyor. Çerkeş’de  ,Kürkçü cafe de  haftanın belir günü buluşup ders alacaklar Dene Yap Atölyelerinin ana malzemesi bu kart.  Bu kartı işleyenler hem çalışıp para kazanacak hem de  meslek sahibi olcaklar buYeni nesil teknolojiye ilgi duyan çocuklar bu kartı aldıkları zaman kendi robotunu yapabiliyor.

Kartı tarımda da kullanabilirsiniz. Seranızın ısı, nem, sıcaklık gibi değerlerini telefonunuz üzerinden kontrol edebiliyorsunuz. Bu kartın yerlisi yoktu; İtalya’dan ya da Çin’den geliyordu Türkiye’ye, bunu biz yerlileştirdik.

Kendi kod yazma programımızı geliştirdik. Çipin içerisine kod yüklüyoruz; 100 ayrı parametreyi aynı anda kontrol edebiliyoruz. Kartın mühendisliği yüzde yüz yerli ve milli.

Alt yapı hazırlığını 2008’de yapmıştık. 11 senelik bir süreci var. Bu konuda dünyanın en ileri seviyesine 8 yılda gelebildik. Seri üretimi OSTİM Teknik Üniversitesi ile birlikte yapacağız.

Çocuklar kürkçü cafe’de matematik ile buluş yapacak

Çocuklara matematiği, bilimi ve buluşu sevdirerek öğretmek amacıyla Matematik Kafe’yi hayata geçirdiklerini belirten Necemettin Türkoğlu, buradaki çalışmalarla ilgili de şöyle konuştu: “Çocuklara temel matematik ve kod yazma eğitimi veriliyor. Matematik Kafe, çocukların doğal düşünme mekanizmasını geliştirmek için internet ortamında kuruldu; www.matematikkafe.com adresinde.

Eğer çocuklar çok iyi bir matematik eğitimi almazsa iyi bir program yazamıyor. Kod yazmaktan ziyade ilk aşamada uygulamalı iyi bir matematik eğitimi vermek gerekiyor. OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Orhan Aydın, bize Üniversite’de bir yer gösterdi. Burada formatımızı üniversitenin de desteğiyle uluslararası standartlara getirerek çocuklara temel matematik ve kod yazma eğitimi vereceğiz. Çocuklar yerli olarak kendi buluşlarını yapacak.”

Haber İçeriği Alt Reklamı – 750X400

Yazar Hakkında

Çerkeş Vuslat Haber Ajansının sahibi ve yöneticisiyim.

Benzer yazılar

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber İçeriği Yorum Reklamı – 750X250