Anasayfa Logo Altı Reklamı – 1150×150
Sağ Yan – 160×600
Sol Yan – 160×600
ÇERKEŞ BEŞİK GİBİ SALLANIYOR

ÇERKEŞ BEŞİK GİBİ SALLANIYOR

Haber İçeriği Üst Reklamı – 750X500

Çerkeş’te sabahki depremlerin ardından 7 artçı  2.6 ile  4.9 büyüklüğü arasında depremler daha meydana geldi. Deprem 7.06 kilometre derinlikte gerçekleşti. Korkan vatandaşlar yeniden sokaklara çıktı.

Belediye alarmda

 

Çankırı’nın Çerkeş ilçesinde art arda meydana gelen depremler nedeniyle köylerde ve merkezde özellikle eski binalarda sıva dökülmesi, baca yıkılması gibi hasarlar meydana geldi. Belediye ekipleri, hasar oluşan evlerin çevresinde önlem aldı. İlçe merkezinde ve köylerde hasar tespit çalışması başlatıldı.

Çerkeş vuslat haber olarak Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, depremlerle ilgili bir röportaj yaptık .

Çerkeş belediye başkanı Hasan Sopacı  Çerkeş’te kriz masası oluşturduklarını belirterek, “Depremden sonra tüm Çerkeş’i kontrol ettik. Zabıtalar tek tek sokaklarımızı gezdiler.

Vatandaşlardan gelen ihbarları değerlendirdik. Köylerimizle telefonla irtibat haline geçtik. Vatandaşlarımızın panik hali sükunete dönüştü. İnsanlar dışarıda baya panikledi.

Şu an vatandaşlarımız evlerine döndüler. İlçemizde herhangi bir yaralanma söz konusu değil.

Ufak tefek hasarlar var. Metruk evlerde baca yıkılması, sıva dökülmeleri gibi hasarlar var.

Su ve elektrik kesintisi gibi ciddi olumsuzluklar tespit edilmedi. Vatandaşlarımız normal yaşantılarına devam ediyor” dedi.

Çerkeş belediye başkanı Hasan Sopacı, 1944’te büyük bir deprem tecrübeleri olduğunu hatırlatarak, “7.2 gibi bir depremde Çerkeş’in birçok yaşam alanı binaları yerle bir olmuştu, ciddi ölümler olmuştu. Allah’ım böyle kötü günleri ilçemize bir daha yaşatmasın” diye konuştu

SİZİN İÇİN ARAŞTIRDIK…

ARTÇI DEPREMİN ARDINDAN BÜYÜK DEPREM OLUR DİYE BİR ŞEY YOKTUR

Bir deprem firtinasi, ufak bir bölgede, genellikle birkaç gün ile birkaç hafta arasindaki bir süre içinde meydana gelen çok sayidaki depremden olusur. Bir firtina olusturan deprem gurubunda hiçbir deprem, büyüklük bakimindan, digerlerine göre, belirgin olarak, ön plana çikmaz. Deprem firtinalarinin bir ana deprem ile bir iliskisi de yoktur. Deprem firtinalarinin, çogunlukla, küçük ve orta büyüklüklerdeki depremlerin meydana geldigi derinliklerde, kayalarin içindeki kirik, çatlak gibi gözeneklerde yer alan akiskanlarin çevrelerine uyguladiklari basincin artmasi sonucu meydana geldikleri gözlenmektedir.

Deprem firtinalari, olusacak bir ana depremin mutlak bir habercisi olarak kabul edilmemelidir. Nitekim Türkiyenin birçok yöresinde bu tanima uygun geçici deprem aktiviteleri gözlenmekte ve belirli bir süre sonra da bunlar kaybolmaktadir. Bu aktiviteler yakin yerlesim alanlarinda hissedildigi taktirde, bir öncü aktivite olup olmadigi konusunda süphe ve söylentilerin ortaya atilmasina yolaçmakta ve hakli olarak o yörede yasayanlari tedirgin etmektedir. Ancak herhangi bir deprem yogunlasmasinin, bir öncü aktivite mi, yoksa bir süre sonra kaybolacak geçici bir deprem firtinasi mi oldugunu belirlemek çok zordur. Genel olarak bakildigindan jeo-termal bir alanda olusan, baskin bir kirilma yönü ve türüne sahip olmayan, daha önceden belirlenmis aktif bir fay zonu üzerinde olmadigi bilinen yogunlasmalarin, geçici bir aktivite olma olasiligi daha yüksektir.

 

ŞİMDİ SİZE ÇERKEŞ BELEDİYE BAŞKANIN HASAN SOPACI’NIN RÖPORTAJINI SUNUYORUZ.

https://www.youtube.com/watch?v=muvkFJw9JgM&feature=youtu.be

Haber İçeriği Alt Reklamı – 750X400

Yazar Hakkında

Çerkeş Vuslat Haber Ajansının sahibi ve yöneticisiyim.

Benzer yazılar

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber İçeriği Yorum Reklamı – 750X250