Anasayfa Logo Altı Reklamı – 1150×150
Sağ Yan – 160×600
Sol Yan – 160×600
IŞIKLAR KONAĞI ÇERKEŞ’İN SİMGESİ OLACAK

IŞIKLAR KONAĞI ÇERKEŞ’İN SİMGESİ OLACAK

Haber İçeriği Üst Reklamı – 750X500

1800’lü yıllarda yapılan Çerkeş ilçemizin göz bebeği, Işıklar Konağı, restore edilerek turizme kazandırılacak.

Çerkeş Belediyesi tarafından 2004 yılında satın alınan ve turizme kazandırılması amaçlanan Işıklar Konağı için Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına (KUZKA) Projenin kabul edilmesinin ardından Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın da katılımıyla Çerkeş Belediyesi ile KUZKA arasında sözleşme imzalandı.

İlçemiz Karamuklu Mahallesi Hükümet Caddesi 46 Ada 4 Parsel’de bulunan Işıklar Konağı, eski dokusu içerisinde olup 1800’lü yıllarda yapılmış ahşap konaktır. İlçemiz merkezine inşa edilmiş 200 yıllık konak 2014 yılında Belediyemiz öz kaynakları ile zor şartlarda satın alınarak Belediyemize kazandırılmıştır.
Işıklar Konağı 22.01.1983 tarihinde A-4099 sayılı karar ile Kültür Bakanlığı Gayrimenkul, Eski eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu Başkanlığı’nca tescillenmiştir.

Bugün saat 17:00’da Çankırı Valimiz Sayın Hamdi Bilge Aktaş, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Sayın Nadir Alpaslan, Çankırı Milletvekilimiz Sayın Salim Çivitcioğlu, Ankara Milletvekilimiz hemşerimiz Sayın Zeynep Yıldız, İlçe Kaymakam vekilimiz Cihan Abukan, Belediye Başkanımız Hasan Sopacı, çevre İlçeler ve Beldeler Belediye Başkanlarımız, Ak Parti İl Başkanı Abdülkadir Çelik, Kuzka Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç, İl Genel Meclis Başkanı ve Meclis üyeleri, Ak Parti İlçe Başkanı Ersan Eren, Belediye Meclis üyeleri, Basın Mensupları, Muhtarlar ve vatandaşlarımızın katılımıyla Belediyemiz ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) arasında Işıklar Konağı Restorasyonu sözleşme imza töreni gerçekleşti.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan “İnşallah Çerkeş’in hem kültürel hem tarihi değerlerini hep beraber ayağa kaldıracağız. Bakanlık olarak tescilli, özel mülkiyete sahip binaların kurullarımızdan projelerini geçirmeleri şartıyla sivil mimari örneklerinin projelerinde ve uygulamalarında yüzde 40’a kadar destek veriyoruz. Ola ki bu tür projelerde, restorasyonlarda bir çalışmanız olursa mutlaka bakanlığımıza başvurun biz de destek olalım.”

 

İşte sohbet ve imza töreni:

 

Haber İçeriği Alt Reklamı – 750X400

Yazar Hakkında

Çerkeş Vuslat Haber Ajansının sahibi ve yöneticisiyim.

Benzer yazılar

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber İçeriği Yorum Reklamı – 750X250