Anasayfa Logo Altı Reklamı – 1150×150
Sağ Yan – 160×600
Sol Yan – 160×600
ÇERKEŞ’TE SALEP TOPLAYANLARA 300.835 LİRA CEZA KESİLDİ.

ÇERKEŞ’TE SALEP TOPLAYANLARA 300.835 LİRA CEZA KESİLDİ.

Haber İçeriği Üst Reklamı – 750X500

Çerkeş Kısaç köyü yakınlarında salep soğanı toplarken  Tarım Orman  Bakanlığı, Çerkeş 9. Bölge Doğa Koruma ve Milli Parklar Çankırı şube Müdürlüğü Çerkeş müdürü ve Çerkeş Jandarma komutanlığı kolluk kuvetlerinin yaptı denetim sırasında Karabük’e baglı Cumayanı’ndan gelen 5 kişiye  2872 Sayılı Çevre Kanunun 9 ve 20. Maddesi gereğince her birine  60 bin 163 lira  toplamda 300.835 lira para  cezası kesildi

DEVLETÇE KORUMA ALTINDA  

Tarım Orman  Bakanlığı, Çerkeş 9. Bölge Doğa Koruma ve Milli Parklar Çankırı şube Müdürlüğü Çerkeş müdürü HASAN KOZAN ÇERKEŞ VUSLAT HABER’e yaptığı açıklamada  “Çevre Kanununun 9 ve 20. maddesi gereğince devletçe koruma altına alınmış olan salep soğanlarının sökülmesi nedeniyle Karabük Cumayanı’ndan gelen 5  vatandaşlara ceza işlem uygulandığını belirtti.”

SALEP SOĞANI NEDİR?

Salep eldesi: Bitki çiçekteyken, toprak altındaki yumruları toplanır. Yalnız yan yumru alınır, gövdeyi taşıyan ana yumru genellikle alınmaz. Fakat her ikisi de kulanılabilir. Yumrular kremsi, yumurta şeklinde veya çatalsıdır. Toplanan yumrular suyla yıkanarak temizlenir, ipe dizilir ve su veya  sütle kaynatılır, sonra açık havada kurutulur. Kurutulan yumrular dövülerek toz edilir. Elde edilen bu toz kullanılacak hâle gelmiş olan salebi verir.

Türkiye’de yetiştiği yerler: Çoğunlukla Batı, Güneybatı, Güney ve Kuzey Anadolu olmakla beraber Anadolu’nun birçok yerinde yetişir.

Kullanıldığı yerler: Bileşiminde nişasta, şekerler, musilaj ve azotlu maddeler vardır. Bilhassa çocuklarda ishal kesici, kuvvet verici ve gıdâ olarak kullanılır. Barsak nezlesinde soğuk algınlıklarında ve öksürüğe karşı halk arasında çok kullanılmaktadır. Afrodizyak (Cinsel gücü artırıcı) etkisi vardir.

 

 

 

Haber İçeriği Alt Reklamı – 750X400

Yazar Hakkında

Çerkeş Vuslat Haber Ajansının sahibi ve yöneticisiyim.

Benzer yazılar

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber İçeriği Yorum Reklamı – 750X250