aytaç
Giyim dünyası
HAMLE
  • 17 Kasım 2020, Salı 16:50
MehmetAkbacak

Mehmet Akbacak

ŞİMDİ REFORMUN TAM SIRASI

                

            ŞİMDİ REFORMUN TAM SIRASI

        2002’de iktidara gelen AK Parti’nin ilk yaptığı icraatlardan en önemlisi AB kriterlerine uygun reformların olmasıydı. Bu dönem ‘Gezi’ ayaklanmasına kadar devam etmişti. Daha doğrusu ‘Kürt Sorunu’nu benim sorunumdur diyerek çözmeye kalkışan Erdoğan’a; dur yeter senin işin buraya kadar diyen güçlerin sahaya çıkmalarıyla reform süreci sona erdi. Çünkü ülkenin başat sorunu güvenliğin sağlanmasıydı. Hendek, çukur olayları, DAEŞ’ın  katliamları, PKK’nın Suriye kolu PYD’nin ABD aparatı olarak K:Suriye’deki katliamlarının sona erdirilmesi gerekiyordu. Ayrıca Libya, Doğu Akdeniz, Yunanistan ve en son olarak Ermenistan’ın Azerbaycan’a  saldırısı karşısında 4 yandan bir nevi kuşatılmıştık. Tüm bu kuşatılmışlık bertaraf (Şimdilik) edildikten sonra derin bir soluk almıştık. Ayrıca 2013’den bu yana 7 kere sandığa gidişimiz de reformların yapılmasına bir nevi engel olunmuştu.

     Erdoğan’ın ‘Ekonomi, hukuk ve demokraside bir seferberlik başlatıyoruz’ açıklamalarıyla siyasi gündem baştan ayağı değişiverdi. Ekonomi konusunda yapılan kadro değişikliğinin piyasalarda olumlu karşılanmasını ve uluslararası değişimlere hazır hale getirilmesi olarak okuyabiliriz. Doların ve altın fiyatlarının önemli oranda düşmesi de hayra alamet değil. Pandemin yaşanmasına rağmen ekonomisi büyüyen 4 ülkeden birisi olmamızı da gözardı edemeyiz. Gerçi bunun kitlelere yansımasını akşamdan sabaha olması beklenemez.

     Hukukun üstünlüğü, yargının bağımsızlığı gibi konularda istenilen düzeye ulaşmış değiliz. Cumhurbaşkanlığı sisteminin değişmesiyle başlayan süreç diğer devlet kurumlarının da bu değişime uygun olarak yapılandırılması gerekmektedir. Yabancı sermayenin gelmesi içinde bir takım hukuksal reformların yapılması şarttır. Güvenlik sorunu minumum düzeye indirildiği için düşünce özgürlüğü önündeki bazı engellerin kaldırılmasına başlanılmalı. Tutuklu yargılamalar en alt seviyeye indirilmeli. Daha doğrusu demokrasinin tam olarak yaşanması için tüm önlemlerin hayata geçirilmesi şarttır. Tüm bu reformlardan bahsedilince; muhalifler önce şaşırdılar, sonra şimdiye kadar nerde kaldınız dediler.Hatta bazı negatif düşünenler de bunlar reform falan yapmazlar halkı kandırıyor diye sarakaya başladılar. AK Parti’nin daha doğrusu Erdoğan’ın  dünyadaki değişimi yakalaması ve bunun içinde reformları gündeme getirmesi değişimci yanını ortaya çıkarmaktadır. Zaten ilk değişimi parti organlarında yapmaya başlaması bu konuda ne kadar ciddi ve sahici olduğunu göstermektedir. Buna karşılık ana muhalefet partisi lideri Biden’den ‘Türkiye’deki bütün demokrasi hareketlerini desteklemelerini isterim’ diyor. Söylermisiniz; ABD hangi ülkelerde demokrasiyi desteklemiş, 15 Temmuz Fetö darbesinin arkasında kimin olduğunu bilmiyor mu?. Aman demokrasimize köstek olmasın yeter.

               MİLLET İTTİFAKI ZORDA

Cumhur İttifakı reformları hayata geçirmeye çalışırken Millet İttifakı kendi içindeki siyasi sorunlarla boğuşmakta. İnce’nin, Memleket Hareketi, Sarıgül’ün Türkiye Değişim Hareketi adını verdikleri yeni parti kurma çalışmaları CHP’de ciddi sıkıntılara neden olmakta. İYİ Parti’de ise İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın Fetö ve HDP konusundaki suçlamaları partiyi zor duruma sokarak kan kaybına neden olmakta. Yazıya oturduğum saatlerde Ümit Özdağ’ın partiden ihraç edildiği, Adana Milletvekili olan İsmail Boncuk’un da partiden istifa ettiği açıklanmıştı. İYİ partiyi sıkıntıya sokan HDP’yle aynı masada anayasa hazırlığı yapmasıydı. Gerçi Akşener yalan dese

de, Kılıçdaroğlu 2018 Haziran’ında 4 partiyle anayasa çalışmasının yapıldığını açıklamıştı. Gerçi geçen gün ise böyle bir çalışma yapılmadı dedi ama seyredenler gülümsemekten kendilerini alıkoyamadılar. Bugüne kadar ne SP’den, ne de HDP’den tek ses çıkmadı. Böyle nazik konularda nedense Millet İttifakı’na mensup bazı partiler suspus oluveriyorlar. Ancak sıkışınca konuşuyorlar. HDP’li biri çıkacak ne saklıyorsunuz beraber hazırlamadık mı anayasayı diyecek, o zaman hepsi süt dökmüş kedi gibi susacaklar.

Kalın Sağlıcakla.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık