aytaç
Giyim dünyası
HAMLE
  • 24 Haziran 2020, Çarşamba 19:51
Ahmet AliCanbaz

Ahmet Ali Canbaz

Gençleri anlamak istiyorum.

Gençleri anlamak istiyorum.

Bu gün bizim özüne, tarihine, inancına bağlı, Okuyan, araştıran, düşünen ve üreten bir nesle ihtiyacımız var. Gençliğimiz üretmeden tüketmeye endexli bir şekilde yetişiyor.

Günümüz gençliği ne yazık'ki. Asr-ı Saadet, Kısas-ı Enbiya, Tefsir, Hadis, Fıkıh, Kelam, Tasavvuf  ilimlerinden habersiz yaşamakta. Edebiyat, kültür sanat desen, batılı kaynakların tesirinde, neme lazımcı yaşamaktadır.

Bizim ecdadımız her alanda dünyaya örnek olmuş, ders vermiştir. Bu gün üniversite veya başka alanlarda yetişmiş kaç gençimizin matematik, fizik, kimya, astronomi veya İslami alanlarda ilmî, bilimsel araştırma, çalışma veya elle tutulur bir icatları vardır..?

Gençliğimiz dünya meselelerini, İslam dünyasının sorunlarını sorğulamaktan, Kendi fikir ve düşüncelerini savunma cesaretinden uzak, başka radikal insan ve akımların etkisinde, gayesiz yaşamaktadır.

Sosyal medyanın, telefon, internet gibi sanal âlemin etkisinde, kendisini tüm kültürel faaliyetlerden soyutlayan genç, bu alemden koparak, hayel dünyasında yaşamaktadır..

Böylece gayesiz, sevmeden, sevilmeden kopuk bomboş zikir, fikir, Şükür'den uzak, yiyen, içen tuvalete giden bir makina hâline gelmektedir..

Helbette bütün genç kardeşlerimizi aynı kategoride düşünmek mümkün değildir. Fakat hızlı bir şekilde özel ve devlet okullarıda dahil, gençlerimiz hızla fire vermekte, manevî bir boşlukta yaşamaktadırlar. Bu boşluğuda bize ters ve bâtıl "İZM" ler doldurmaktadır...

Gençlik yirmi dört saat  yabancı müzik dinlemekte, sanatçı konserleri, saha maçları peşinde koşmakta, çalışmadan kazanma, ünlü olma gibi "öz'süz, köksüz"  yalnız maddeye yönelik "ruh'suz" yaşamaktadır.

Korkuyorum bu gidişle okumayı, düşünmeyi, araştırmayı, Sevgi, saygı ve tüm güzel meziyetleri unutacağız...

Sözün özü aynaya bakan gençlik, aynada bizi gördü. acil olarak önce bizim örnek bireyler olma mecburiyetimiz vardır..

Ahmet Ali Canbaz 24.06.2020


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


PREPAFRİK
yukarı çık