aytaç
Giyim dünyası
DENEME
  • 28 Mart 2020, Cumartesi 15:10
Ahmet AliCanbaz

Ahmet Ali Canbaz

DÜNYA ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK…

DÜNYA ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK…

 

Bir " KORONA VİRÜS" çıktı. Bizi ve dünyayı derinden sarsıp, sanki ey insanoğlu kendini, tüm manevi değerlerini, insanlığını kaybettin! sen kimsin, nesin, necisin? aklını başına al dedi ve bizi ÇOOOK derinden sarstı.

Unuttuğumuz insani değerleri bir virüs bize yeniden hatırlattı. Dünyanın değişik coğrafyalarında yıllarca soy kıyımlar, sürgünler, işgaller yaşanmış. Çocuklar, kadınlar, masumlar öldürülmüş, onların ahı göğe yükselmişti.

Güçlü zayıfı ezip geçtiği bu zaman diliminde. Allah  tüm dünyaya ve insanlığa musallat ettiği bir   "virüsle"  can derdine düşürdü. Tüm insanlığı ölüm korkusu sardı. Aslında ölüm her an vardı ama insanoğlu ölüm yokmuş gibi yaşıyordu.

Şimdi eşimizden, çocuklarımızdan, anne ve babalarımızdan saklanır, kaçar hale geldik. Sevdiklerimize yaklaşamıyor, çocuklarımızı doya doya bağrımıza basamıyor, büyüklerimizi ve akrabalarımızı ziyaret etmekten mahrum kaldık..

Virüsler, musibetler hepsi de birer ikazdır. Önemli olan bu ikazlardan ders ve ibret almaktır.

Yıllarca sevdiklerimizi arayıp sormadık, Anne ve babalar bu asrın ayıbı olarak kendi zevkü sefamıza yenik düştük, ihmal ettik. Komşuluğu unuttuk, Aile içi sohbeti, birlikte yemek yemeyi, ailemize vakit ayırmayı kaybettik. Bayramlar tatil, tatiller saklanma uzaklaşma yerleri oldu. Büyükleri ziyareti, selamı, sabahı unuttuk. doğayı heder ettik.

Batı anlayışı, onlara benzeme hayranlığı, sosyal medya çılgınlığı, bizi bütün güzel değerlerimizden, kısacası kur'an ve sünnetten kopardı aldı. Bize biçilen batılı elbise bize dar geldi. Sonuçta bir "vürüs"  bizleri kapalı kapılar arkasına kitledi. Bir aradayız ama sevdiklerimizin elini bile tutamıyoruz.

Mü’minin korkusu gıybet virüsü, haset virüsü, kin ve garaz virüsü, makam virüsü, mal virüsü ve hırs virüsüdür. Cenab-ı Allah (cc) belâ ve musibetler başımıza gelmeden önce günahlarımıza tövbe etmeyi, halimizi düzeltmeyi, emir ve yasakları istikametinde yaşamayı emretmiştir.

Kur’ân da, şerden hayır çıkabileceğini, hayırdan da şer çıkabileceğini müjdeliyor.1  

Peygamber Efendimiz (Asm) şerde hayır müjdeleyen bir peygamberdir. Buyuruyor ki:
“Ümmetim, merhamete uğramıştır. Ahirette azap görmeyecektir. Onun azabı, dünyada başına gelen fitneler, musibetler, depremler ve masum yere öldürülmeler'dir.”2

“Bir Müslüman’a herhangi bir musibet, bir sıkıntı, bir keder, bir üzüntü, bir eziyet, bir gam dokunursa, hatta kendisine bir diken bile batarsa, mutlaka Allah bunlarla onun günahlarını bağışlar.” 3

"Mesela, bu musibetten ölen ehl-i imanın diğer bütün musibet ve hastalıklarda ölenler gibi şehit sayılması bir hayırdır" 4

Korona virüs, güç odaklarına mesaj niteliğinde değil mi?

Bu virüs bize eminim ki çok şeyi hatırlattı.Günümüz güç sahipleri de “Güç benim” “ne dersem o” olur diyen.. ABD, Rusya, Çin, İtaya, Fransa, İngiltere.. Şimdi kendi canlarını kurtarma telaşına düşmüşlerdir..

1-Temizliğin farz oluşunu, sağlığı koruyucu faktörü de bulunduğunu anladık.  
2-İhmal ettiğimiz aile değerlerini anladık.
3-Sevmenin, yardımlaşmanın, önemli değerler olduğunu anladık.
4-İnsanın ne kadar aciz olduğunu anladık.
5-Dünyanın fani, ölümün yakın olduğunu anladık.
6-Günahsız kimseye zulmetmeye hakkımızın olmadığını anladık.
7-Muhtaç olanlara, Garib kur-abaya maddi ve manevi destekçi olmamız gerektiğini anladık.
8-Adaletsizliğin, zulmün, Allah’ın gazabını çekeceğini anladık.
9-Kâbe, beytullah, kutsal mabetlerimizin bize küsmesi üzerine, Günahımızın ağırlığını anladık..
10- Zaman dolu dolu dua etme, yeniden kendimize gelmemiz gerektiğini anladık.

 Allah Afat ve musibetlerinden bizleri muhafaza kılsın. Selam ve dua ile.  

Ahmet Ali Canbaz  27.03.2020

1-Bakara Suresi: 216.
2-Eb Fiten, 7.  Davud,  
3-Buharî, Marda,1; Müslim, Bir, 52.  
4-Lem’alar, s. 337


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


trafik
yukarı çık