aytaç
Giyim dünyası
DENEME
  • 10 Nisan 2020, Cuma 1:37
Ahmet AliCanbaz

Ahmet Ali Canbaz

Ders verdin bize Korona virüs

Ders verdin bize Korona virüs

Bu başımıza gelen ve herkese yayılan hastalık, bir virüs olmasına rağmen, bazı yönlerden bizler için pek çok faydası ve uyarıları vardır. Korona sanki kendi hal diliyle iyiliği emredip, kötülükten bizleri men etmektedir.

Tıpkı mahşer meydanında anne babaların evlatlarından, evlatların anne babalarından, eşlerin ve kardeşlerin birbirinden kaçacağı o dehşetli günleri anlatıyor gibi.

Gözle görülemeyecek kadar küçük bir mikrop, yeryüzünde kibirle yürüyen kendini dünya hâkimi kılan insanoğluna ve insanlığa zulmeden Devletlere nasıl da korku saldı! Mazlum ve masumlara dünyayı dar edenlerin kendilerine bir virüs, "dünyayı onlara yaşanmaz" hale getirdi.. "Ne kadar da acizmişiz".

Kur'an'da Yaratan Rabbimiz;
34: O gün insan kaçar kardeşinden,
35: Annesinden, babasından,
36: Karısından ve oğullarından!
37: O gün onlardan her birinin başından aşkın bir işi, kendine yetecek bir derdi ve belâsı vardır."
buyurmaktadır. (Abese 80)

Bize bu hastalığı musallat eden Allah'ın emri ve fazileti ile korona sayesinde, müslüman ve gayri müslim olan dünyanın bütün ülkelerinde, tüm sinema salonları, diskotekler, içkili mekanlar, kahvehaneler kapatıldı. Buralar bir çok hastalığın yayılmasında etkili olduğu gibi, dini inançlarımız içinde pek çok sakıncaları olan yerlerdi.

Cinsel sapıklığın, LGBT hakları savunuculuğu reklamını yapanlarda evlerinde kaldıkları için, sokaklar, meydanlar cinsel anormalliğin özgürlüğünden kurtulup, bağıranların şerrinden korunmuş oldu. Meydanlarda büyük küçük tanımadan kız erkek öpüşen, sarmaş dolaş olanlarda korona korkusuyla kendilerine bir çeki düzen vermek zorunda kaldılar.

Ne bulursa kurt, kuş yiyen, her türlü pisliği mubah gören, parfümle kirlerini kamuflaj Eden, Taharet yerine selpakla yetinen milletlere, Rabb'im görünmez bir virüs le temizlik konusunda da yeniden çeki düzen verdi..

Korona sayesinde peygamber (Sav) efendimizin ve dinimizin bir çok güzelliklerini ve temizlikle alakalı sünnetlerini bütün dünya yeniden öğrenmiş oldu.

"Bir insan hapşırdığı zaman bir mendilin içine hapşırması ve daha sonra Allah'a hamd etmesi gerektiğini, tekrar öğrendiler." Yemekten önce ve sonra ellerin yıkanmasını öğrettiği için, Onlara peygamberimizin sünnetini hatırlattığı ve uygulamaya mecbur bıraktığı için, koronaya teşekkür edesim geliyor.

"Çünkü bizi kendimize getirdi"

Bir gün bir sahabe Rasulullah (Sav) in yanına gelerek ya Rasulullah bana nasihatta bulun dedi. "Bunun üzerine Allah Rasulu (Sav) Kurtuluş için dilini tut, EVİNDE OTUR ve günahların için gözyaşı dök dedi." Eğer ki bir insan hasta ise sağlıklı olanların yanlarına gitmemesi "karantina" altında kalmak gerektiği sünnetini tekrar öğrendik.

İnsanlar eşleri ve çocuklarıyla beraber evde oturmaya başladı. İnsanlar eşleri ve çocuklarıyla beraber uzun yıllardan beri evde oturup vakit geçiremiyordu, korona geldi insanları evlerine kapattı..Aile sıcaklığını akrabalık bağlarını, babanın çocuklarını, çocuklarınında babalarını hatırlaması için..Evde çocuklarıyla beraber evde oturmaya mahkûm bıraktı! Ama, araya da mesafe koydu.

Ne zamanki stadyumlar, Kafeler,sinemalar tüm eğlence yerleri binlerce taraftarla dolup taştı. Camiler boş kaldıysa, Allah yüzlerine caminin kapılarını kapattı. Nasıl ki onlar Allah'tan yüz çevirdiyse, Allah'ta onlardan yüz çevirdi..Allah'a dönmeyi ve Allah'ın evine duyulan ihtiyacı öğretti bize..İşte bu halimiz.

Yüce Rabbım! Türk Milletini ve insanlığa zulmedenlerin dışındaki insanları da her daim korusun, bu korona isimli virüsü kahru perişan eyleyerek kurtulmamıza yardım eylesin inşallah.

Ey Allah'ım sana Tövbe ediyor ve pişmanlığımızı dile getiriyoruz. tövbemizi kabul et. Şüphesiz ki Tövbe edenlerin tövbesini kabul edenlerin en hayırlısı sensin..

Ahmet (Ali) Canbaz 04.04.2020


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


trafik
yukarı çık