aytaç
Giyim dünyası
HAMLE
  • 29 Eylül 2020, Salı 21:27
Ahmet AliCanbaz

Ahmet Ali Canbaz

ÇANKIRI TUZUNUN kıymetini biliyor muyuz?

Bizde, eldeki bütün imkanlara rağmen bu bilgisayar çağında, "ÇANKIRI TUZUNU" dünyaya tanıtmayı, yerli, yabancı turist çekmeye yönelik ciddi düzenlemeler ve iç dış pazara yönelik çalışma yapmasını bilemedik. Hala Kara düzen eski usullerle yola devam ediyoruz.

 

Neler yapılabilir?

 

- Çankırı merkezden tuz mağarasına ulaşmak ciddi bir mesele. Yıllardır tuz mağarasına giden yollar bakıma muhtaç, ulaşılması zor, bol zikzak larla dolu düzenleme beklemektedir.

 

-Tuz mağarası içi, labirentlerde aydınlatma ve yön tabelaları, uyarı levhaları yetersiz. Temizlik sıfır her tarafta kağıt artıkları, çöpler görmek mümkün. 

 

- Dışarda iç ve dış turistlere hitap edecek büyüklükte, özellikte ve güzellikte bir kafeterya, Çankırı yemeklerini tattıracak yemek yerleri, çay, kahve içme yerleri oluşturulmamış. ( Var ama yetersiz, bakımsız)

 

- Dış kısımda azda olsa, suni ağaçlandırma yapılabilir, böylece gelen insanlar bir nefes alma gölgelenme, yaşlı ve yorgun kişiler bir nefeslenme imkanı elde etmiş olurlar.

 

- Dış kısımda dışardan gelen ziyaretcilerin alış veriş yapmaları için, geniş manada bol çeşitli, tuz dan yapılmış mamüllalerin satıldığı bir markete ihtiyaç var. ( Evet mini bir satış yeri yapılmış, yer hem dar hemde çeşitler yetersiz. (FİATLAR dışardan daha pahalı)

 

- Tuzla tedavi, Astım hastaları için, doktor kontrolünde tuz odaları, hasta tedavi yerleri, oturma alanları, tuzun sağlık yönünden faydalarına yönelik çalışmalar, anlatımlar yapılmalıdır.

 

- Giriş ücretli hale getirilmiş, fakat gelen misafirleri karşılayan, bilgilendiren, yönlendiren anlatımı, bilgisi kuvvetli elemanları görmek mümkün değil. (Bu gün git yarın gel misali çalışma var.)

 

- Yine hasta ve yaşlılar için en azından bir bölümüne yürüyen merdiven yerleştirmek isabetli olur. 

 

- Bu düzenlemeler yapıldığı zaman, aynı zamanda bölge için iyi bir tanıtım olacak, başka yatırımcılar içinde fikir oluşturacak, iç, dış turizmi tetikleyip aynı zamanda bölgenin kalkınması içinde maddi gelir sağlayacaktır.

 

Kısacası Bu sorunlar bu günden değil yıllardır var. Benim gayem bagcıyı dövmek değil, üzüm yemektir. Çankırı belediyesi, Milletvekillerimiz bu işin başındaki işin erbabı şahsiyetler yıllardır neredeler? 

 

Birazda Çankırı tuzunun faydalarından bilge insanlar ışığında değinelim. MARANKİ, Tuzun, bulunduğu ortamın havasını temizlediğini, ''Kaya tuzu, içerisinde bulunan maddeler sayesinde bulunduğu ortamın havasını temizliyor. Dünyanın birçok yerinde üst solunum yolları rahatsızlığı, astım, bronşit, alerji, polen alerjisi gibi hastalıklarda tedavi amacıyla kullanılıyor. Ortamın havasını temizlediği gibi insanları parazit ve alerji lerden korur. 

 

Polonya'da ve birçok ülkede tuz madenleri astım ve alerji hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor. Bazı ülkelerde, ilköğretim düzeyindeki öğrenciler bazı derslerini tuz madenleri arasında işliyorlar. Türkiye'de de benzer uygulamalar yapılabilir''

 

Tuzun suyla da içilebileceğini ifade eden Prof. Maranki, ''Tuz, suyun içerisine karıştırılarak içildiğinde de tedavi amacıyla kullanılmış olur. 200 gram suya 1 tatlı kaşığı işlenmemiş kaya tuzunu koyup içtiğinizde vücudunuzdaki virüs, bakteri ve parazitlerin öldürülmesinde, ödemin atılmasında, astım, alerji gibi hastalıklarda, kemiklerdeki kalsiyum yapısının düzenlenmesinde faydalı olur.

Kaya tuzunda sütten daha fazla kalsiyum bulunuyor. Bu açıdan da çok önemli''. 

 

Kaya tuzu sadece gıda yani tüketim amacıyla değil lamba olarakta kullanılabilmektedir. Herhangi bir tasa koyup odanıza da koyabilirsiniz.

 

Bunun sonucu olarak tuz lambasının faydalarını aşağıda ki gibi sıralamıştır: 

 

- Negatif elektron yağmasından dolayı etrafta yer alan ve biriken pozitif iyonların azalmasını sağlamaktadır. 

- Radyasyon denilen elektromanyetik alandan uzak olmamızı sağlar.

- Rahat bir nefes almamızı sağlar yani nefes açar.
- Ortamın hava kalitesini artırır.
- Tansiyonun düzenlenmesini sağlar.
- Öksürüğe ve bronşite iyi gelir.
- Dolaşımı düzenler ve vücudun dinçleşmesini sağlar.

Not:  Kaya tuzu lambasız olarakta kullanılabilir. Ancak lamba ile kullanılması daha faydalıdır. Çünkü lamba ile kullanıldığı zaman ısı olduğu için daha çok buhar haline gelir.

 

ÇANKIRI TUZUMUZUN kıymetini bilelim velhasıl.

 

Ahmet Ali Canbaz 29.09.2020
 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


PREPAFRİK
yukarı çık