aytaç
Giyim dünyası
  • 14 Kasım 2019, Perşembe 23:45
Ahmet AliCanbaz

Ahmet Ali Canbaz

Çankırı kaza ve köy Dernek'lerinin dünü-bugünü

Çankırı kaza ve köy Dernek'lerinin dünü-bugünü

 

Cumhuriyet dönemini 1925 lerde, Çankırı ve köylerinden, Başta yakın olduğu için Ankara'ya, sonra İstanbul ve azda olsa başka illere göçler başlamıştır.

 

1961 den itibaren Türkiye ve Çankırı dan, Almanya ya kafileler halinde ufak ufak gidişler olmuştur. Sayıları zamanla yüz binleri, hatta milyonları aşan “gurbetçiler” için gidiş o gidiş olmuştur....

 

Dedelerimiz, babalarımıza onlarda bize anlatırlardı, atlarla, katırlarla Kara Tren'lerle, İstanbul’a gelirlermiş. Yıllar sonra memleketine dönebilen dönermiş.  Hatta uzun seneler gurbette kalanlar, evini eşini yıllardır görmeyenler olurmuş. zamanla gurbet ellerine yerleşmelerde  olmuştur..

 

Köylerden şehirlere göçen insanlar,.buralarda kaybolmamak, birlik, beraberliği ve örf, adetlerimizide yaşatabilmek için, dernekler kurmaya başlamışlar.

 

Bu köy ve ilçe dernekleri yokluk, maddi sıkıntılar sebebiyle merdiven altı yerlerde, kahve köşelerinde kurulmuş, zamanlada çoğu kendi yerlerini almışlardır.

 

70- 75 yıllarından itibaren dernekciliği  öğrenen hemşehrilerimiz, organize çalışmalar yaparak, önemli işlere öncülük yapmışlardır..

 

Dernekçilik zordur ve fedakarlık isteyen bir iştir. Büyüklerimizin şu sözleri hep kulağımızdaki küpe olmuştur. “vaktinizi, naktinizi, evinizi biraz ihmal edebilirseniz ve fedakarlık yapabilirsiniz, gelin dernekçilik yapın” Çok ta doğru söylemişler bu sözleri.   

 

Kıymetli hemşehrilerim, zor günlerde büyüklerimizin yaptığı dernek çalışmalarını bu günle kıyas yapmanız için anlatmak gereğini duydum..

 

Günümüzde herkes bilinçli veya bilinçsiz, kendini tatmin etmek ne yapacağını bilmeden, alt yapısı olmayan dernekler kurmaya kalkıyor. Buda hizmet değil insanımıza külfet getiriyor. Dernekcilik sorunları çözmek için vardır...

 

Bu gün hakkıyla işini yapanlar müstesna, geçmiş'te bu işin erbabı büyüklerimizin genç nesillere öncülük yapması, dernekciligi daha etik ve semereli kılacaktır.

 

Yoksa yardım değil köstek olana  derlerki;

Nerde kaldı geçmişteki emeğin ?

Nerde kaldı o günlerdeki abiliğin ?

 

Gelin bir olalım doğru olalım. Biz olalım.

Ben varsam tamam, ben yoksam

olmaz demeyelim. 

 

"Birlikten, beraberlikten kuvvet doğar.

Doğru ya doğru, yanlışa yanlış diyelim."

 

Geçmişten bu güne tüm emeği geçen dernekcilerimizi kutlar, vefat edenlere Allah'tan rahmet dilerim, mekanları cennet olsun.

 

Saygılarımla

 

Ahmet Ali Canbaz 14.11.2019...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık