Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
    ÇANKIRI’DA NELER OLUYOR!
MEHMET AKBACAK

ÇANKIRI’DA NELER OLUYOR!

Advert

DANANIN KUYRUĞU AZ SONRA KOPACAK!

      Siyasi partiler milletvekili aday listelerini yayınladılar.Her zaman olduğu gibi listeler yayınlandıktan sonra; sırasını beğenmeyenlerden tutun da, listeye giremeyenlerin sesleri birkaç gün devam eder. Kısa süre sonra da herkes işine gücüne devam ederdi. Fakat bu seçimlerin diğerlerinden farkı, Türkiye ilk defa olarak 2 blok şeklinde seçimlere giriyor. Daha doğrusu muhalefet partileri farklı görüşlere sahipmiş gibi görünseler de , aslında aynı rengin farklı tonları olduğunu gördük. Bu da nerden çıktı demeyin. Daha evvel de yazmıştım; bir iki çarpıcı örneği vermek isterim. %1 en fazla 2 oyu olan Saadet partisiyle CHP’nin ittifak yapmasını salt Erdoğan düşmanlığıyla açıklayamazsınız . İçişleri Bakan’lığı  döneminde binlerce faili meçhul cinayetlerin işlendiği dönemin İçişleri Bakanı’nın kurduğu partiye 15 milletvekilini ödünç verip geri almasını salt demokrasi gelişsin gerekçesine bağlayamazsın. Ana muhalefet partisinin CB adayı olacaksın, yeni kurulan partinin liderinin yardımcısı olurum diye alçak gönüllülük  adına seçmenleri kandıramazsın. 28 Şubat’ta Refah’lıları yargılayan ve tutuklatan kişinin Saadet Partisi’nden Ankara’da 1.sıraya alınmasını uzlaşmanın boyutunun gelişmiş olduğuyla açıklayamazsınız.

      Günlerce bir takım medya kuruluşları tarafından ‘Bilge Adam’ olarak lanse edilen Temel Karamollaoğlu’nun şehit eşinin sorusu karşısında ‘Vurun Kahpeye’ filmindeki rahmetli Ali Şen’in oynadığı  rolün gerçeğini oynayarak çıldırmasını nasıl açıklarsınız.Sizin bilge adamınızın bilgelik derinliği de pek sığmış doğrusu.. Çözüm sürecinde Kürt meselesinde nefret söylemleriyle bilinen sayın İnce’nin Demirtaş’ı ziyaret edip,ertesi günü Hakkari’ye gitmesini ‘Kürt’ severlikle açıklayamazsınız. Ayrıca Akşener’in ve Karamollaoğlu’nun İnce’yle beraber Demirtaş’ın tahliyesini istemelerini, 7-8 Ekim olaylarında  50 kişinin ölümünden sorumlu olduğu apaçık belliyken, bu isteği demokratlıkla soslamanız gerçeği örtmüyor, örtemez. Bütün bunlar niçin yapılıyor aslında biliyorsunuz ama ben yine de yazayım. Bu seçim CB’lığı yeni sisteminin uygulanacağı dönemin ilk seçimi olacak. Partilerin önemli bir kısmı ömrünü tamamlamış olacak, parti başkanlarının bazıları emekliye ayrılacak, FETÖ ve PKK’nın tasfiyesi gerçekleşmiş olacak. Velhasıl kelam muhalefette olmalarına karşın askeri ve sivil bürokraside her zaman iktidarda olmalarının son bulacağı bir dönem geleceği için,var güçleriyle elele vererek Erdoğan’ı ne pahasına olursa olsun devirmek istemelerinin ana nedeni budur. 24 Haziran’da ak koyun, kara koyun belli olacak.

                           SAHNEYE ÇIKANLAR

   Adaylar resmen belli oldu. AK Parti’de listelerden dolayı rahatsız olanın sesini duymadık. 11 yıl bekledikten sonra tekrar milletvekiliği için 1.sıraya konulması boşuna değil. Halbuki hem CHP’de, hem de İP’de liste tartışmaları heyacanlı bir şekilde sürmekte. İşin ilginç yanı; İnce’yi CB adayı yapacaksın, arkasından ona destek veren arkadaşlarını listeye koymayacaksın, gel de bunu izah et. MHP’den ayrılan Hallaçoğlu’nu liste dışı bırakmak,olacak iş mi?. Bakıyorsun örgüt bazında istifaların yaygınlaşması, bazı yerlerde ise partiyle alakası olmayanların liste başına getirilmesi, Altan Tan gibi CHP tabanın tepki gösterdiği kişilere yer açma çalışmaları örgütteki çatışmaları artırıyor.

                   ÇANKIRI’DA NELER OLUYOR!

      Çankırı’da en fazla merak edilen liste AK Parti listesiydi.Çünkü partide yaşanan çatışmaların listeye nasıl yansıyacaktı?. İsimler açıklandıktan sonra görüldü ki; çatışmanın ana aktörlerine yer verilmemiş. Yıllarca belediye başkanlığı yaptığı halde istifa eden İrfan Dinç’e, uzun yıllar Milletvekilliği yapan Hüseyin Filiz’e, Fetö’cü suçlamasıyla tutuklanan ve sonradan suçlu olmadığı ispatlanan, genel merkezde önemli göreve getirilen İdris Şahin’e listede yer verilmemesi, buna karşılık Çankırı’da tanınmadığı için örgütün tepkisini çeken Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun son dönemdeki çalışmalarıyla dikkatleri üzerinde toplaması nedeniyle ve yıllarca AK Parti’de sıra neferi olarak görev yapan eski il başkanı Salim Çivitcioğlu’nun listeye alınması AK Parti örgütüne şu mesajı vermiştir. Kendi aranızdaki kavgaları bırakın Çankırı’nın sorunlarıyla uğraşın denmiştir.  

     Bakınız çevre illerine, bir çoğu sorunlarını çözmüş, Çankırı ve ilçeleri daha alt yapı sorunlarını çözememiş, gerekli ve önemli yatırımlara imza atılamamış, üniversite Çankırı’ya damgasını vuramamış, Çerkeş’te meslek yüksek okulu için tadilat yapılan yer kaderine terk edilmiş. Çankırı halkı AK Parti’ye verdiği desteğinin karşılığını tam olarak alamamış.Bunun tek nedeni; örgüt içi çatışmalardır.İşte bu liste bu duruma verilmiş bir cevaptır. Görüştüğüm bir yönetici; “hocam bizde muhalefet kendi içimizde, birbirimizi yiyoruz”demişti.Umarım bu seçim sorunu çözer, Çankırı’lılar da rahat bir nefes alır.Diğer partilere gelince MHP’nin liste başı tanınmıyor deniliyor ama örgütten gelmesi önemli, İP adaylarının Çankırı’da karşılığı olmadığı söyleniyor.Zaten alacakları oyda MHP’den olacağı için fazla etkili olmayacakları söyleniyor. Çerkeş’ten İbrahim Gönültaş’ın 2.sıradan gösterilmesi, hem Çerkeş için ve hemde uzun yıllar CHP örgütüne emek vermiş olması bakımından Gönültaş’a bir jest yapılması anlamlı. Çerkeş’in ve Çerkeş’linin her zaman yanında olan Kadir Öğüt kardeşimin seçilmesi zor olan yere konulması Çerkeş’lileri üzmüştür.İnşallah bu dönemde mecliste görürüz. Çerkeş Dernekler Federasyon Başkanı sevgili dostum Durali Karapınar’ın CHP’den siyasete atılması da Çerkeş için önemli bir girişimdir, gelecekte yola devam etmesini diliyorum.Kalın Sağlıcakla.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KURŞUNLU SÖĞÜTSEN'DE ÜRETİM DURDU. İŞÇİ FERYAT EDİYOR
KURŞUNLU SÖĞÜTSEN'DE ÜRETİM DURDU. İŞÇİ FERYAT EDİYOR "SESİMİ DUYAN VAR MI?"
HASAN PAŞA  ÇERKEŞ 2018
HASAN PAŞA ÇERKEŞ 2018