Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
DUA ve DUA ZAMANI
HARUN TÜRKYILMAZ

DUA ve DUA ZAMANI

Advert

DUA ve DUA ZAMANI

 

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla
Dua seslenmek, çağırmak Allah’tan yardım istemek gibi manalara gelir. Her ne kadar bize mahsus bir olguymuş gibi görünse de bütün dinlerde dua bilinir ve uygulanır. Ancak müminin hayatında ayrı bir öneme sahiptir. Çünki yüce yaratıcımız katında dua ile değer buluruz ve ettiğimiz dualara Rabbimiz icabet eder.
Seher vakitlerinde, Gece yarılarında , farz namazlardan sonra Ramazan ayında, kandil gecelerinde yapılan duaların rabbimiz tarafından kabül’e daha yakın dualar olduğu ayetlerde ve efendimizin hadislerinde müjdelenmiştir. Efendimizin sabaha eriştiğinde ettiği duası akşama kavuştuğunda duası, yatacağı zaman duası vardı. Bu da gösterir ki insan Allah’a dua etmek için özel bir zaman yada mekan beklemektense her durumda Rabine yönelebilir. Yine efendimiz ezan ve kamet arasında edilen dualarla Cuma gününde bir zamanın olduğu ve o zamanda edilen duaların mutlaka kabül edileceği müjdesi müminin hayatının her anının kıymetli ve duaya müsait olduğunu gösterir.
Hz Ömer umre yolculuğu için efendimizden izin istediğinde duana bizi de ortak et bizi unutma demesi ümmetin birbirine de dua etmesi gerektiğinin delillerindendir.
DUA MÜSLÜMANIN ZIRHIDIR.

Harun TÜRKYILMAZ
Sultan Murat camii imam hatibi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KURŞUNLU SÖĞÜTSEN'DE ÜRETİM DURDU. İŞÇİ FERYAT EDİYOR
KURŞUNLU SÖĞÜTSEN'DE ÜRETİM DURDU. İŞÇİ FERYAT EDİYOR "SESİMİ DUYAN VAR MI?"
HASAN PAŞA  ÇERKEŞ 2018
HASAN PAŞA ÇERKEŞ 2018