Advert
Advert
Zaman birlik olma, tek vucüt olma zamanıdır.
Ahmet Ali CANBAZ

Zaman birlik olma, tek vucüt olma zamanıdır.

Advert

Türkiye 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Dünya siyasetini ve bölgeyi iyi analiz etti ve okudu. Türkiye de en son cumhurbaşkanımız Erdoğan İn Kudüs çıkışı ve BM’nin Kudüs kararı, genel itibariyle, “ABD - İSRAİL ve Tump’a büyük tokat” vurmuş oldu.

Erdoğan’ın Amerika ve İsrail’e karşı devam eden sert söylemleri, Arap halkındada ses getirdi. Bir yönüyle bölge devletleri yalnız olmadıklarını anlamakla beraber, üzerlerindeki ölü toprağını silkelemeye başlamışlardır.

Neden Afrin
Türkiye nihayet düğmeye bastı, kendi milli silahları, kendi istihbari çalışmalarıyla ve ordu içinde 15 Temmuz dan sonra yaptığı temizlikle, Özgür Suriye Ordusu destekli savaşçılarıyla sınırı geçerek, Afrin'e girdiler ve hızla ilerlemektedirler.

ABD’nin 30 bin kişilik sınır koruma gücü oluşturacağını açıklaması, bu gücün yarısının Terör örgütleri  PYD/YPG’den oluşacağını ilan etmesi, Türkiyenin kırmızı çizgisini aştığı için, bıçak kemiğe dayanmıştır.

ABD yıllardır PYD/YPG güçlerine silah yardımı yapıyor.. Ankara Washington’u uyarıyor ama ikna edemiyordu. Çünkü.

Amerika YPG ile PKK iç içe  terör örgütlerini elinde her an sahaya sürebilecegi, militanlar gördüğü için onlardan vazgeçemiyor. Bölge için planları doğrultusunda bu terör örgütlerini beslemeye ve  devam ediyordu.

Afrin’deki yapılanma 2012 yılından beri Ankara’yı rahatsız ediyordu.. Orada Araplar - Türkmenler ve kürtler vardı, ama hakim güç terör örgütü PYD /PKK olmuştu.

Ankara, müdahale etmek istiyor ama bu konuda Amerika- Rusya ve İran'ı ikna etmeye çalışıyordu.

Türkiye'nin, Suriye, Afrin de yapacağı çalışma ile bölgede Amerika nın planlarını bozmak, Terör koridorunu engellemek, aynı zamanda Suriye’deki Rusya’nın gücünü dengelemekti.Diğer bir taraftanda mezhep çatışmalarını önlemek, İran’ın Tahran, Bağdat, Şam’dan Lübnan’a kadar uzanan Şii hattının güçünü dengede tutmaktı.

Bölgede güçü olan tarihsel, milli ve dini kardeşliği sebebiyle söz hakkı olan Türkiye, Suriye’nin yeniden  yapılanmasında söz sahibi olmak istemektedir.

Türkiye Suriye’de radikal kararlar almadığı zaman PKK’nın komuta ettiği PYD/YPG yapısının ileride başını çok ağrıtacağını biliyordu.

Bu bölgede Türkiye, Rusya ve İran'ı ikna etmek için ABD’nin Irak işgali sonrası silahlanan, güçlenen Kandil örneğini gösterdi. İran ve Rusya’yı operasyon için ikna etti.,ABD Türkiyenin bu tezi karşısında kem, küm demenin haricinde sesini çıkaramadı.

Türkiye, Operasyonun Kürtlere karşı olmadığını tüm dünyaya haykırmakla kürt kardeşlerine de yaptığı hizmetlerle kanıtlamıştır.

Anlaşıldığı kadarıyla TSK, kent savaşına girmeyecek.. Kendine yakın kırsal alanı temizleyerek sınırını güvenlik altına alacak.. Güvenli bölge oluşturacak.. Afrin’deki Arap - Türkmenleri ve ılımlı Kürtleri güçlendirerek bölgeyi yaşanır hale getirecektir.

Bugünden yarına operasyon nereye uzanır bilemeyiz. Ankara her ne kadar sınırlı tutmakta, farklı algılara neden olmamak için temkinli gitmekte kararlı görünsede, Suriye de, Amerikan uşağı olan radikal örgütleri gidebildiği yere kadar gidip temizlemekte kararlıdır.

Türkiye 'nin engellemelere karşı önünde A-B-C gibi bir sürü alternatif planları bulunduğu anlaşılmaktadır.

Osmanlı torunları yıllar sonra daha donanımlı, kararlı ve güçlü olarak sahaya inmişlerdir. Bu iniş bölgenin ve dünyanın gidişinde çiddi müspet değişikliklere neden olacaktır.

İçeride, dışarıda kısık olumsuz sese karşı seksen milyon Türkiye ve İslam dünyası dua ve maddi, manevi ordumuzun yanında olduklarını haykırmaktadırlar.Rabbim Dualarımızı muzaffer kılsın.

Türkiye! Rusya-İran’ın desteklediği Esed rejimine ve ABD’nin desteklediği PKK’ya karşı mücadele etmek zorundadır.Ancak kırk yıldır devam eden terör yapılanmasını ve bölgenin kaderini böyle değiştirebilecektir.

Yetmedi Harici tohumları olan DAEŞ gibi vahşi bir örgüte karşı aynı anda mücadele etmek her baba yiğidin harcı değildir.

Zaman birlik olma, tek vucut olma zamanıdır. Ya rezil ve zelil yaşamaya devam edeceğiz, veya bu asırlık zincirleri kırıp yeniden dünyada söz sahibi olacağız.

Türk - İslam Tarihinde böylesine acımasız ve kalabalık İslam düşmanlarına karşı zaferler çoktur.
Allah’ın rahmeti ve inayeti daima Müslümanlarla beraberdir.Rabbim, Suriye’de savaşan askerlerimize ve Mücahitlere yardım etsin.
Ordularımızı muzaffer kılsın. vesselam…   

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KURŞUNLU SÖĞÜTSEN'DE ÜRETİM DURDU. İŞÇİ FERYAT EDİYOR
KURŞUNLU SÖĞÜTSEN'DE ÜRETİM DURDU. İŞÇİ FERYAT EDİYOR "SESİMİ DUYAN VAR MI?"
HASAN PAŞA  ÇERKEŞ 2018
HASAN PAŞA ÇERKEŞ 2018