Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert
 EVLER YANARKEN, ANILAR YOK OLUYOR!
MEHMET AKBACAK

EVLER YANARKEN, ANILAR YOK OLUYOR!

Advert

 

 

EVLER YANARKEN, ANILAR YOK OLUYOR!

     Kısa bir süre önce Karamuklu Mahalle’sinde emekli öğretmen abimiz Ekrem Işık’a ait ev yanarak kullanılmaz hale geldi. Yalnız bu yangınlar ilk değil, anladığım kadarıyla da son olmayacak.Çünkü bugüne kadar yakılan evlerin nedeni ve failleri bulunamadı.Buradan ilçenin yetkililerine sesleniyorum, lütfen bu yangınlara son verecek önlemleri alınız,ayrıca faillerinde ortaya çıkartıp gereken cezaların verilmesini sağlayınız.Kısa sürede mobese kameralarının yerleştirilmesi için de acele ediniz.Hiç olmazsa faillerin bulunması için.

        Bunlar işin güvenlik boyutuyla ilgili değerlendirmeler, benim üzerinde durmak istediğim esas mesele Çerkeş’in eski evleri yanıp kül olurken 50-60 yıl bu evlerde yaşayanlar, doğanlar, evlenenler yani kısaca bir ömür bu evlerle özdeşleşen insanların anıları yok olup gidiyor. Öğrencim Zehra Işık Akyüz’ün yangın yerindeki fotoğrafını görünce içimden bir şeylerin koptuğunu hissettim.Yıllar önce dedemlerden kalan evin yangın sonunda kül olması karşısında yaşadığım travma aklıma geldi. Zehranında aynı duyguları yaşadığı gözlerinden anlaşılıyordu.Yıllarca önünden çarşıya gittiğim o iki katlı şirin evin yok olması benimde o sokaktaki anılarımın yok olmasına neden olmakta. Eski Çerkeş yok oluyor diyorlar doğrudur, nerde eski insanlar onlarda yok olup gittiler.Yalnız doğal olarak yok olmak varken bu tip felaketlerle yok olmak insanın hoşuna gitmiyor.Umarım bu son olaydan sonra yetkililer acilen çözüm yollarını üretirler.Başta Ekrem hocama, eşine ve çocuklarına geçmiş olsun diyorum.

 ANKARA TABANVAY KERVANI YÜRÜYÜŞÜ

    15.Ekim  günü Ankara’dan 50-60 kişilik doğa sevicilerine ait bir grup Çerkeş’in Belören, Dağlı ve Dereköy güzergahında yürüyüş düzenlemeleri dikkatimi çekti. Metropollerde yaşayan insanların doğaya hasretlerini bu tür etkinliklerle gidermeye çalışmaları karşısında; Ankara bizim için önemli bir potansiyel konumunda. Bu tür faaliyetlerin daha sık ve organizeli olması için çalışmalara başlanmasının tam zamanı. Burada öncelikle yerel yöneticilere önemli görevler düşmekte; kafilenin karşılanması, refakat edilmesi, bazı yerel yiyeceklerin sunulması gibi, ne bileyim bu çalışmaya esnaf  ve ticaret odalarını da katmamız gerekiyor. Ayrıca Ankara’daki derneklerimize de görev düşmekte. Öncelikle tanıtım işine önem vermeliyiz, güzergahlar tesbit edilip fotoğraflarla medyaya servis edilmeli. Yahu hoca ‘sen diyorsun bu abuk subuk işlerle bir yere varılmaz’ diyenleri de duymuyor değilim. Şunu unutmayalım her uzun yürüyüşe bir adımla başlanır. Her hafta sonu en az 200-300 kişi hafta sonları Çerkeş’e gelse fena mı olur?. Ama kimse kılını kıpırtmazsa gelenlerde gelmez olur. En kısa zamanda ‘Ankara Tabanvay Kervanı Yürüyüş GRUBU’yla ilişkiye girilerek tanıtım konusunda çalışmalara başlanmalı.Ayrıca bu konuda duyarlı olan sevgili Adnan Kande’yi kutlamak istiyorum.Kalın Sağlıcakla.

                   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇANKIRI HALKI ,GÜCÜNÜN FARKINDA DEĞİL...
ÇANKIRI HALKI ,GÜCÜNÜN FARKINDA DEĞİL...
HASAN AYRANCI ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİNE REKTÖRÜ OLMAYI HAK ETMİYORSUNUZ.
HASAN AYRANCI ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİNE REKTÖRÜ OLMAYI HAK ETMİYORSUNUZ.