Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert
HASBİLİK
HARUN TÜRKYILMAZ

HASBİLİK

Advert

HASBİLİK 
Âlemler in Rabbi olan Allah’a hamdolsun.
Kıymetli kardeşlerim tebessüm etmek müminin hanesine bir sadaka sevabı yazdırır. Küçük bir kız hüzünlü bir yabancıya tebessüm etti. Bu gülümseme adamın kendisini daha iyi hissetmesini sağladı. Bu hava içinde yakında kendisine iyiliği dokunan bir arkadaşına teşekkür etmeyi unuttuğunu hatırladı. Hemen bir mektup yazdı ve yolladı. Arkadaşı bu teşekkür mektubundan dolayı çok keyiflendi ve her öğle yemek yediği lokakanta da garsona o gün mutluluğundan dolayı yüklü bir bahşiş verdi. Garson ilk defa böyle bir bahşiş alıyordu, akşam eve giderken kazandığı paranın bir kısmını her zaman köşe başında oturan fakir adamın şapkasına koyarak onunla paylaştı. Adam öyle minnettar olduki iki gündür boğazından bir lokma geçmemişti karnını güzelce doyurdu ve bir apartmanın bodrum katındaki tek odasının yolunu tuttu yağmur başlamıştı ıslanan bir köpek yavrusu gördü içindeki huzurla yavruyu koltuğunun altına aldı eve götürdü ıslanmaktan kurtulan yavru sevinçle odanın içinde koşturup durdu. Sabah yakını evi bir duman kapladı apartmanda yangın çıkmıştı dumandan huysuzlanan yavru havlamaya başladı önce odadaki adamı uyandırdı ve adam bütün apartman sakinlerini uyandırdı. Küçük bir kızın tebessümü sadece sadaka olarak kalmadı iyilikler zincirine dönüştü, bir apartman sakinlerinin hem canları hem malları kurtuldu. 
Değerli kardeşlerim Yüce rabbimiz bir ayeti celile de mealen şöyle buyurur. ‘’Allah’ın hoşnutluğunu gözetenle Allah’ın gazabına uğrayan bir olur mu hiç. Sonuncu sunun yeri cehennemdir, cehennem ise ne kötü bir varış yeridir.’’(1) bu ayeti celille de yüce rabbimiz müminlerden kendi rızasını gözetmesini istemektedir. Başka bir ayetinde de Allah’üteala kendi rızasını kazanmanın mümin için altından ırmaklar akan cennetler ve Adn cennetindeki güzel meskenlerden daha büyük olduğunu ifade ediyor.(2) 
Bu ayetlerin her ikisindeki ortak mesaj müminin işlerinde Allah’ın rızasından başka gayesi olmaması gerektiği yani dini bir terim olan hasbilik tarif ediliyor.
Peygamber efendimiz bir gün ashabına şöyle bir olay anlatıyor. Komşu köyde bir din kardeşi olan biri kardeşini ziyaret etmek için yola çıkıyor ve yolda Allah onun önüne bir melek çıkarıyor melekle yolcu arasında şöyle bir konuşma geçiyor .Nere ye gidiyorsun? falancayı ziyarete peki onu bir yakının olduğu için mi ziyaret edeceksin? hayır diyor adam peki ona bir iyilik borcun mu var onun için mi ziyaret edeceksin? hayır diyor adam o halde neden gidiyorsun deyince ben onu izzet ve celal sahibi olan Allah için seviyorum ondan ziyaret edeceğim deyince ben o kişiyi sevmenden dolayı izzet ve celal sahibi olan Allah’ın da seni sevdiğini bildirmek üzere gönderdiği bir elçisiyim diyor.(3) Mümin kardeşimizi Allah rızası için sevmek Allah’ında bizi sevmesine vesile oluyor. 
Kıymetli dostlar bazen her şey bitti diye, artık kendimiz için dünyanın sonu geldi diye düşündüğümüz bir anda birden işler yoluna giriyorsa bunu kesinlikle geçmiş yaşantımızda beklenti içinde olmadan bir din kardeşimize sunduğumuz bir tebessüme , bir yoksula yaptığımız yardıma, yolda kalan birisini gideceği yere yetiştirmemize namaz için camiye giden bir çocuğun başını okşamamıza rızkını kazanmaya çalışan birinin sırtını sıvazlamamıza, insanlığa faydalı olmaya çalışan bir gencin önünü açmamıza veya bunlar gibi yapılabilecek binlerce karşılıksız iyi davranıştan birine borçluyuzdur . 
‘’ İYİLİK YAP DENİZE AT BALIK BİLMEZSE HÂLİK BİLİR’’
Selametle kalın. Çerkeş Merkez Sultan Murat Camii İmam Hatibi Harun TÜRKYILMAZ 
1-Ali imran suresi 162
2- Tevbe suresi 72
3-İbn Hanbel 2-509

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇANKIRI HALKI ,GÜCÜNÜN FARKINDA DEĞİL...
ÇANKIRI HALKI ,GÜCÜNÜN FARKINDA DEĞİL...
HASAN AYRANCI ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİNE REKTÖRÜ OLMAYI HAK ETMİYORSUNUZ.
HASAN AYRANCI ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİNE REKTÖRÜ OLMAYI HAK ETMİYORSUNUZ.