Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert
  ‘BEKRİ MUSTAFA İMAM OLDU’ DERSİN!
MEHMET AKBACAK

‘BEKRİ MUSTAFA İMAM OLDU’ DERSİN!

Advert

 

       ‘BEKRİ MUSTAFA İMAM OLDU’ DERSİN!

    16.Yüzyılda yaşamış IV. Murat’ın nedimlerinden olmuş, yaşadığı dönemde içki yasak olmasına karşın her gün,her saat içkili olan zeki, nüktedan, hazır cevap kişiliğe sahip olduğu için şehzadeyken IV.Murat himayesine almış. Bekri Mustafa’da nerden çıktı demeyin, ona ithaf edilen bir fıkra var ki; şimdi tam sırası dedirten cinsten…”Bekri Mustafa yoksul bir mahallede caminin önünden geçmektedir. O sırada musallada bir tabut vardır. Fakat namazı kıldıracak imam ortada yoktur.Cemaatin beklemekten canı sıkılır. Ve başında kavuğu sırtında cüppesiyle oradan geçen Bekri Mustafa’yı hoca zannederek namaz kıldırmasını söylerler.( Yok hoca ben değilim) dese de dinlemezler ve zorla öne geçirirler. Bekri Mustafa namazı kıldırdıktan sonra tabutun örtüsünü açar ve ölünün kulağına bir şeyler fısıldar. Cemaat ölüye ne söylediğini merak eder, Bekri Mustafa gülerek cevap verir.Sen şimdi aramızdan ayrılıp ahrete gidiyorsun, eğer orada bu dünyanın ahvalini sana sorarlarsa, Bekri Mustafa imam oldu dersin, onlar durumu anlar dedim.” Diyor. Peki bu fıkranın bugünle ne ilgisi var diye soracak olursanız, hem de çok ilgisi var. Bugünü bundan daha iyi anlatan başka fıkra yoktur inanın.

       Uzun zamandır ABD ile ilişkilerimiz limoni vaziyette idi.15 Temmuz’un arkasında açıkca ABD’nin olduğu her gün ayan beyan olmaya başladı. En son ABD Elçiliğinde personel olarak çalışan Metin Topuz’un tutuklanması ve Idlip’e yapılan harekatın ardından ABD Elçiliğinin vize konusundaki kararı çeşitli çevrelerde farklı analizlere neden oldu. İşinde en ilginç olan yanı daha düne kadar ABD’ye emperyalist, sömürgeci, darbeci diye saldıranlara bakıyorsunuz; ABD’yi eleştirmeyi bir kenara koyun, tüm güçleriyle TC Hükümeti’ni suçluyorlar. Piyasada solcu ve emperyalizme karşıyım diye geçinen CHP Milletvekili Barış Yarkadaş ne diyor; “Vize engeli çok ağır ve haksız bir yaptırımdır. AKP’nin yanlışlarının bedelini Türkiye’ye ödetemezsiniz.Türkiye AKP’den ibaret değildir.”Aynı şekilde CHP Genel Başkan YardımcısıÖztürk Yılmaz’da vize restiyle ilgili olarak “Amerika tüm Türkleri değil,AK Partilileri cezalandırsın” dedi.Vah zavallım vah, ABD’ye yalvarıyor, marabanın ağaya yalvardığı gibi, sen onlara bakma ben senin adamının diyor.Bak yıllar önce bu tiplere Nazım Hikmet şöyle sesleniyor.” Bacımınkiler gibi gökgözlü şehrim, İstanbul’um, seni düşünüyorum. Oturmuşsun deniz kıyısına, bakıyorsun limana giren Amerikan zırhlısına, hastasın, açsın, öfkelisin. O da bakıyor sana hem de nasıl, efendinmiş, patronunmuş, sahibinmiş gibi it oğlu it.” Bu itin itliğini yapan kişilerin vize olayından sonra attığı twitterlerinden örnek vereyim de, itliğin boyutlarını iyice görün.”ABD’den Türkiye’ye vize başvuruları durduruldu. Üzgünüm ama bu işin ucu AMBARGOYA gidiyor.Kimse HAYDUTA dur demediği için ülke bölünecek”.“Kabadayılığı dış politika zannetmek…Türkiye’nin ‘haydut devlet’ muamelesi görmesine neden oluyor.Giderek dünyadan daha fazla kopuyoruz.” Neymiş efendim, Dünyanın haydut devletine haydut diyemeyen bu pislikler kendi devletlerine haydut diyerek hainlik mertebesine ulaşıyorlar,hayırlı uğurlu olsun.

        KOMÜNİST ŞAİRDEN ÖVGÜ!

  Son yıllara kadar komünist olarak bildiğimiz, sonradan çark ederek ulusalcılığa dümen kıran Ataol Behramoğlunun yazısından kısa bir alıntı yapacam. “Sahnede pırıl pırıl, apaydınlık bir kadın konuşuyor…Samimi bilgili, açık sözlü,zarif, slogandan uzak, cesur esprili.Sayın Meral Akşener’den bahsediyorum.” Bekri Mustafa ne kadar doğru söylemiş.Bekri Mustafa’dan imam olursa, geçmişi karanlık olan kişi pırıl pırıl olur.Varın söyleyin Türkiye siyasetinin son halini.Sağlıcakla Kalın.

 

    

   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
özeleştiri olacak mı?     2017-10-11 Sayın Yazar, ülkemizin son yıllarda ki dış politika kararları ve sonuçları ortada. Bu bağlamda ülkemizin dış politika kararlarına objektif bir özeleştiri yazınız olacak mı? Yoksa başımıza gelen her şeyin sorumlusu yalnızca ve yalnızca emperyalist dış mihraklardır deyip noktayı koyalım mı?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇANKIRI HALKI ,GÜCÜNÜN FARKINDA DEĞİL...
ÇANKIRI HALKI ,GÜCÜNÜN FARKINDA DEĞİL...
HASAN AYRANCI ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİNE REKTÖRÜ OLMAYI HAK ETMİYORSUNUZ.
HASAN AYRANCI ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİNE REKTÖRÜ OLMAYI HAK ETMİYORSUNUZ.