Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
               ‘TANI BUNLARI TANI DA BÜYÜ’!
MEHMET AKBACAK

‘TANI BUNLARI TANI DA BÜYÜ’!

Advert

                              ‘TANI BUNLARI TANI DA BÜYÜ’!         

     Geçen haftadan bu yana mecliste görüşülen anayasa maddelerinin ilk turu tamamlandı.İki gün sonrada ikinci tur oylama yapıldıktan sonra tümü oylamaya sunulduktan sonra 330 sayıyı yakalarsa nisan ayında halk oyuna sunulacak, %50 yi aşarsa yeni anayasa kabul edilmiş olacak.( Yazı Salı günü yazıldı) Böylece ilk defa sivillerin hazırladığı yeni bir anayasayla yönetileceğiz. Anayasa tartışmalarından geriye ne kaldı derseniz,milletvekillerinin kavgasıyla, yönetim tek adama bırakılıyor algısı oluşturmaya çalıştı. Yeni bir anayasa taslağı ve önerisi getirmeyen muhalefet başarısızlığını kavga ve rejim değişiyor kaygısını körükleyerek örtmeye çalıştı ama başarılı olamadı. 2007 Nisan’ında grupta konuşan sayın Baykal ‘Sen cumhurbaşkanı adayı olmamalısın,cumhurbaşkanı olmayacaksın’ diye feryat ediyordu.2007 de olmadı ama bu sefer 2014 de halk oyuyla cumhurbaşkanı oldu, oldu da kıyamet mi koptu.Şimdi aynı Baykal kürsüde 9 yıl önce söylediklerini tekrarlamaktan başka seçmene yeni bir alternatif sunamıyor.Zaten muhalefetin en büyük sıkıntısı 12 Eylül anayasasını savunmaktan öte diyeceği bir şeyi olmaması. Kendilerine ‘sosyalist, devrimci, demokrat’ diyen çevrelerinde Kılıçdaroğlu’nun peşine takılarak sözde tek adamlığa karşı çıkarak koroyu tamamlamalarına ne dersiniz.Buna karşılık ben ne ondan,ne bundan değilim diyen küçük gruplarında fazla sesleri çıkmıyor.Ama genel çoğunluğun %60 a yakını yeni anayasayı onaylıyor. Yapılan anayasanın özlemi çekilen anayasa olmamasına rağmen; bu geçiş döneminde ihtiyaca cevap vereceğine inanıyorum.Yeni anayasa yeni Türkiye’nin habercisi olacaktır,diye düşünüyorum.Yazarın dediği gibi;’Çünkü şu an çekilen sıkıntılar demokrasi yetersizliğinden kaynaklanmıyor, güvenliğimizin sağlama alınması önem taşıyor. ‘Kaygılılar ile İdealistleri ortak noktada buluşturacak daha ufuk açıcı bir tartışmaya ihtiyacımız var’.

                    HALA GÜLEN CEMAATİ HA!

     Benim de yıllardır medyadan takip ettiğim ve değer verdiğim sayın Mahcupyan hala kendisini 15 Temmuz öncesinde imiş gibi hissediyor.Nerden çıkardın demeyin; Karar gazetesindeki köşesinde siyasi analiz yaparken bakın ne diyor; ‘AK Parti ile Gülen Cemaati arasındaki ilişki husumete dönüştü. 17/25 Aralık Gülenci hukuk suistimali ve sonrasında yaşanan 15 temmuz girişimi’. Hala Türkiye’de yaşanan kavgayı AK Parti’yle Cemaat arasında  bir iktidar kavgası olarak göstermesi, hem de 17-25 Aralık hukuk darbesini suistimal ve 15 Temmuz işgal hareketini de girişim olarak nitelendirip, AK Parti’yi işbirliğine açılmayıp gerilimci politikayı tercih etti diye eleştirmesine ne diyeyim, ey Mahcupyan! Bu kavga Türkiye’nin var olma, yok olma kavgası değil mi?.

        BİRİSİ DOĞDU, DİĞERİ KATLEDİLDİ

    Türkiye’nin yetişdirdiği değerli insanlarımızdan Nazım Hikmet 15 Ocakta dünyaya gelirken, 19 Ocakta da sevgili Hrant Dink katledildi. Bu iki yurtsevere ülkelerinde  yaşam hakkı tanımayan zihniyet işlerine geldiği zaman, ‘demokrasi, özgürlük ve insan hakları’  gibi kimsenin karşı çıkmayacağı kavramların arkasına gizlenerek her türlü entrikayı çevirmekten geri durmuyorlar.Bakın Hrant Dink ne diyor; Türkiye’liyim… Ermeniyim…İliklerime kadar Anadolu’luyum’. Peki Nazım ne diyor; ‘Dört nala gelip Uzak Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim.Bilekler kan içinde, dişler kenetli,ayaklar çıplak ve ipek bir halıya benzeyen toprak bu cehennem,bu cennet bizim’.Dün Nazım’a ve Hrant’a küfür edenler bu günlerde selam çakıyorlarsa inanma bu düzenbazlara.Ne demiş usta şair Ahmet Arif; Bunlar, Engerekler ve çıyanlardır,bunlar aşımıza,ekmeğimize göz koyanlardır,Tanı bunları.Tanı da büyü. Sağlıcakla Kalın.

                 

 

 

  

       

     

                                                                                                            

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KURŞUNLU SÖĞÜTSEN'DE ÜRETİM DURDU. İŞÇİ FERYAT EDİYOR
KURŞUNLU SÖĞÜTSEN'DE ÜRETİM DURDU. İŞÇİ FERYAT EDİYOR "SESİMİ DUYAN VAR MI?"
HASAN PAŞA ÇERKEŞ 2018
HASAN PAŞA ÇERKEŞ 2018