Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert
PAÇOZ ( POSHLOST)

PAÇOZ ( POSHLOST)

Advert

PAÇOZ (POSHLOST)

“Türkiye’de hızlandırılmış kapitalizm ve şehirleşmeyle beraber bir EBLEHLEŞME ve paçozlaşma süreci yaşandığını söyleyen” Alev ALATLI’nın bu kavramını ilk kez “Beyaz Türkler Küstüler” kitabında okudum.                         

      Alatlı bu kelimeyi İngilizcesi ve Türkçesi olmayan Rusça  “Poshlost”  kavramının  karşılığı olarak kullanmış.

Paçoz; kendi çıkarları için her yolu mubah sayan, küstah, beş para etmez, sokak kurnazı, palavracı, içtensiz, pespaye, nekes, terbiyesiz gibi sıfatlarla niteleyen yazar açıklamalarında “Paçozluğun  dini, ırkı, sınıfı, cinsiyeti yoktur ve giderek tüm dünya ile birlikte Türkiye’ye de yerleşiyor” diye uyarıyor.

      Matematiksiz teknoloji, biyolojisiz çevre, notasız müzik… olmaz bunları yerine koymadığınız sürece sadece tüketirsiniz ve tüketici kulvarında kalmaya mahkumsunuz.

      Eli nasırlı adam Paçoz olamaz, gerçek aydın mütedeyyin Müslüman da paçoz olamaz. Paçoz küçük burjuvadan çıkar metropolde serpilir diye açıklamalarına devam eden Alatlı’nın şu cümlesi anlatılmak istenilenlerin  özeti gibi duruyor.

      “Liyakatin ölçü olmadığı, sıradanlığın ve kalitesizliğin hüküm sürdüğü” bir durumdur paçozluk…

İlber  ORTAYLI Hoca konuyla ilgili olarak: elit değerlerin tamamen silindiğini, yok olduğunu, onların yerine onun kalitesinde olmayan başka bir şeylerin geldiğini söylüyor.

      Paçoz’u  niteliksizleşme olarak tanımlayan Ortay’lı niteliksiz insan  her yere sızabilir her kötülüğe karışabilir. Bugün toplumun tanzimat tipi bir münevveri, okuması yazması olan bir yüksek sosyetesi yoktur diyor.

       Gelecek adına ülkemizin gençleri aldıkları eğitim ile dünyada  hedeflediğimiz ligde rekabet edebilecek donanıma sahip değildir. Eğer ülke olarak poçozlaşma tehlikesine karşı sosyal bir önlem alınmazsa terör, ahlaksızlık, adaletsizlik özgürlük karşıtlığı gibi sorunlarında önüne geçmek mümkün olmayacaktır.

         Sosyolojik bir varlık olarak paçoz kişilerden ve paçozlaşmanın uygulamalarından mutlaka ister istemez etkilenmişsinizdir diyen Hoca 

           Önlem olarak ne yapılmalı? sorusuna  “Nitelikli eğitim”diye cevap veriyor.

         Liyakatın ölçü olmadığı, sıradanlığın ve niteliksizliğin hüküm sürdüğü dönemlerde yönetici kadrolarda yer almak,bal kaymak işlerin ucundan tutabilmek  için birbirleriyle yarışanların  ellerinde çiçekleri gönüllerinde acaba “çiçeğin biraz daha büyüğünü mü alsaydık” vesveseleri ile siyasetçi kapılarında ikbal aramaları kaçınılmaz olur.

                             UNUTMA! GENÇ ADAM

                        Derin üzüntüler

                        Büyük sevinçler       

                        Her şey geçer

                        Geriye sadece senin duruşun kalır. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2017-2018  ÇERKEŞ 19 mayıs Ç.P.L Eğitim - Öğretim yılı TÜBİTAK Bilim Fuarına büyük ilgi vardı.
2017-2018 ÇERKEŞ 19 mayıs Ç.P.L Eğitim - Öğretim yılı TÜBİTAK Bilim Fuarına büyük ilgi vardı.
ÇANKIRI HALKI ,GÜCÜNÜN FARKINDA DEĞİL...
ÇANKIRI HALKI ,GÜCÜNÜN FARKINDA DEĞİL...