Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

"Hikmet Şeyhoğlu" ÇERKEŞ GELİNİNİ KAYBETTİ

Advert

Çerkeşli hemşerimiz , Karabük Belediyesi eski başkanlarından  Pir-i Sani Seyyid Mustafa Çerkeşi'nın    torunlarından  Dr. NECMETTİN  Şeyhoğlu’nun eşi, iş ve cemiyet hayatının tanınan simalarından eczacı Hikmet Derman Şeyhoğlu, bir süredir tedavi gördüğü hastanede bugün yaşamını yitirdi.

95 yaşında vefat eden hayırsever iş kadını Hikmet Şeyhoğlu, 15.01.2018 Pazartesi (Yarın) Karabük Merkez Ulu Camii’nde İkindi Namazı’na müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Çerkeş vuslat Haber olarak Hikmet Derman Şeyhoğlu’na yüce Allah’tan rahmet, sevenlerine ve yakınlarına sabırlar dileriz.

Hikmet Derman Şeyhoğlu Kimdir?

Safranbolu’nun ilk eczacısı olan Mehmet Hidayet Derman’ın kızı olan Hikmet Derman Şeyhoğlu, 1922 yılında Safranbolu’da doğdu. İlk ve Orta öğrenimini İstanbul Kandilli Kız Lisesi’nde tamamlayan Hikmet Şeyhoğlu, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Eczacılık Okulu’ndan 1945 yılında mezun olmuştur. 1952 yılında Karabük’te Karabük Eczanesi’ni açan Hikmet Derman, 1959 yılında belediye eski başkanlarından Dr. Ali Necmettin Şeyhoğlu ile evlenmiştir. Türkiye Yardım Sevenler Derneği Karabük Şubesini 1951 yılında kuran Hikmet Şeyhoğlu, 51 yıl boyunca dernek başkanlığı yapmış ve Karabük ve civar ilçelerdeki pek çok gence yüksek tahsil bursu verilmesi noktasında aracı olmuştur. Dünya Gazetesi’nin 2000 yılında düzenlediği “Türkiye’de Zirvedeki 99 Başarılı İş Kadını” arasında bulunan Şeyhoğlu, 2002 yılında Karabük valilerinden Nafiz Kayalı tarafından yaptığı hizmetlerden dolayı şilt ile ödüllendirilmiştir. 

 

SOSYAL ÇALIŞMALARINDAN BAZILARI

-Eczacı Hikmet Şeyhoğlu, 1951 yılında Türkiye Yardımseverler Derneği Karabük Şubesi’nin kurucularındandır. Karabük ve civar ilçelerdeki pekçok gence yüksek tahsil burs veren derneğin merkez başkanı olarak (51 yıl) 15.03.2002 tarihine kadar hizmet vermiştir. Halen Türkiye Yardımseverler Derneği Karabük Merkezi Danışma Kurulu Başkanıdır.

-1960 yılında Türk Kültür Derneği Karabük Şubesi kurucularındandır. Bu dernek özellikle kabiliyetli olupta tahsilimkanı olmayan gençlere yardım amacıyla kurulmuştur. 1962 yılında dernek faaliyeti Türk Eğitim Derneği (TED) olarak devam ederken 1964-1965 öğretim yılında Karabük’te yabancı dil tedrisatlı ilk Kolejin açılmasına öncülük etmiş ve yıllarca yönetiminde çalışmıştır.

-Safranbolu Yetiştirme Yurdu’nun, Bulak Yetiştirme Yurdu’nun ilk tesis yıllarından itibaren maddi Manevi yardımcı olup yönetimlerinde aktif görev yapmıştır.

-Karabük’te Demokrat Parti zamanında bağımsız İlk kadınBelediye Meclis Azalığı görevinde bulunmuştur.

-Bölgedeki sağlık müesseselerine kendi maddi imkanlarıyla elinden geldiği kadar her türlü yardımı yapmıştır ve yapmaktadır.

-Dünya Gazetesi’nin 2000 yılında düzenlediği yarışmada Türkiye’de Zirvedeki 99 Başarılı İş Kadını arasına seçilmiştir.

-4 Mart 2002 tarihinde Karabük Vilayeti adına Vali Sayın Nafiz Kayalı, Karabük ve Safranbolu yaptığı hizmetlerden dolayı Hizmet Şeyhoğlu’nu şilt ile ödüllendirilmiştir.

-Şubat 2016’da Türk eczacılar Birliği’nin 60. yılını doldurmuş eczanelere verdiği ödülü almıştır.

– 89 yıl önce babasının açtığı eczaneyi vasiyet üzerine Kent Tarihi Müzesi’ne taşımıştır.

 

 

Hikmet Derman Şeyhoğlu Pir-i Sani Seyyid Mustafa Çerkeşi Dr. NECMETTİN Şeyhoğlu
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KURŞUNLU SÖĞÜTSEN'DE ÜRETİM DURDU. İŞÇİ FERYAT EDİYOR
KURŞUNLU SÖĞÜTSEN'DE ÜRETİM DURDU. İŞÇİ FERYAT EDİYOR "SESİMİ DUYAN VAR MI?"
HASAN PAŞA  ÇERKEŞ 2018
HASAN PAŞA ÇERKEŞ 2018