Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

ÇANKIRI’DA YILLARDIR EVLİYA İSTİSMARINA HASAN PAŞA SON VERDİ.

Evet amacımız Şeyh Pir-i Sani Seyyid Mustafa Çerkeşi Efendi Hazretlerinin anma ve anlama günü yapmak. Belki bu gün 2-3 kişi anlar ama 5 sene sonra onu anlayanlar anma günü yapar tüm dünyaya anlatır.

ÇANKIRI’DA YILLARDIR EVLİYA İSTİSMARINA HASAN PAŞA SON VERDİ.
Advert

ÇANKIRI’DA YILLARDIR EVLİYA İSTİSMARINA HASAN PAŞA SON VERDİ.

 

 

 

Senelerdir Çerkeş Atkaracalar ve Eldivende ’de bulunan mübarek insanların adını duyurmak amacıyla festivallere bu zaatların ismi katılarak istemeden de olsa (kesinlikle art niyet yok ) siyasetçiler dernek başkanları ve bürokratlar tarafında dini istismarına maruz kalıyordu. Eldivan Hacı Murad-ı Veli, Atkaracalar Hoş İslamlar Festivalleri  en son Çerkeş'te Şeyh Pir-i Sani Seyyid Mustafa Çerkeşi Efendi Hazretlerinin isminin Hayvancılık ve bal festivali  ile yan yana getirilmesi.

Kimse yanlış anlamasın bu güne kadar hayvancılık ve bal festivali ile PİR-İ  SANİHz anma etkinliği beraber yapılmıştır ayrı olarak en fazla  2 yada 3 kez yapılmıştır. Herkes şimdiye kadar hata yapmıştır . Hiç kimse sütten çıkmış ak kaşık değildir.

Herkes hata yapmış da  neden Hasan Paşa günah keçisi ilan edilmiş.

Çerkeş de Şeyh Pir-i Sani Seyyid Mustafa Çerkeşi Efendi Hazretlerinin hayatını  azda olsa bilen felsefesini bilen hizmetlerini bilen hocalarımız da dâhil kaç kişi vardır.

Bence çok az

   Çerkeş den örnek veriyorum Şeyh Pir-i Sani Seyyid Mustafa Çerkeşi Efendi Hazretlerinin anma ve anlamak gelecek nesillere anlatmak gayesi ile yapılmış olsaydı bu gün bu duruma gelmezdik. Bu benim düşüncem.

 

Evet amacımız Şeyh Pir-i Sani Seyyid Mustafa Çerkeşi Efendi Hazretlerinin anma ve anlama günü yapmak. Belki bu gün 2-3 kişi anlar ama 5 sene sonra onu anlayanlar anma günü yapar tüm dünyaya anlatır.

Bir yerden başlamak gerekiyordu belediye başkanımız da başladı ve “başka bir tarihte adına yakışır anılacak “diyor işte bu çok önemli Şeyh Pir-i Sani Seyyid Mustafa Çerkeşi Efendi Hazretlerini ANACAĞIZ SADECE ONU ANACAĞIZ ONU ANLAMAYA ÇALIŞACAĞIZ BENCE BİR MİLAT OLUR .Hasan paşa Çankırıda bir ilke imza attı.EVET BİR İLE İMZA ATTI

ÇANKIRI’da yıllardır evliya istismarına Hasan paşa son verdi.

Evet, asıl sorumuz Hasan paşayı suçlayıp ortalığı ayağa kaldıranlar. Şimdi ister matbaa hatası deyin ister organizyosyon hatası deyin, yada Hasan paşanın hatası deyin  ne derseniz deyin ortalığı ayağa kaldırıp vay efendim nasıl böyle bir festival düzenlersiniz Şeyh Pir-i Sani Seyyid Mustafa Çerkeşi Efendi Hazretlerinin kemikleri sızlıyor deyip sosyal medyadan başlayıp bakana müsteşara kadar şikâyet eden dernek, vakıf yöneticisi siyasi ve de sadece Hasan paşa yı şuçlayan kim  varsa hepsine soruyorum belediye başkanı bundan önceki 2 kültür bakanına il kültür müdürlüğüne Piri Sani camisinin önü ve  camii restorasyonu için defalarca gitti kimse oralı bile olmadı(dernek başkanları vakıf yöneticileri başkan ile birlik güç birliği yapmadı) o zaman ilgisiz olanlar şimdi neden kazan kaldırdı. Oysa Hasan paşa telefon açıp ta başkan bu olmamış diye ikna edilse olmaz mıydı. bakın oldu işte hepimiz toplandık ortak karar çıktı.

Dün tüm açıklıyla gördüm  Birileri tavşana kaç. Tazıya tut emrini veriyor. Başkan toplantı yapıyor biz sadece afişten rahatsız olduk diyenler de vardı,şimdiye kadar böyle yapanda vardı diyende oldu, Şeyh Pir-i Sani Seyyid Mustafa Çerkeşi Efendi Hazretlerinin anma dolu dolu olsun diyende

Ey… Şeyh Pir-i Sani Seyyid Mustafa Çerkeşi Efendi Hazretlerinin sevenler dün akşam namazında oradaydım 2 kişi cemaati vardı.

Yani şimdi  siz Şeyh Pir-i Sani Seyyid Mustafa Çerkeşi Efendi Hazretlerinin çok seviyorsunuz ya önce camiye sonra türbeye bir sahip çıkın önce. Camiye bakılmıyor bile içine girinde bir bakın kültür müdürlüğünün umurunda bile değil vakıf dernek yönetenler cami ve türbeni çevresine bir bakın  ne halde?

Ama Şeyh Pir-i Sani Seyyid Mustafa Çerkeşi Efendi Hazretlerini kimler kullanmadı ki adına kitap yazan siyasetçide gördük anma töreninde siyaset yapanda gördük, hatta sırf kartvizit olsun diye başkanlık yapanda gördük tanık olduk şimdi afişi bahane etmeyin deyin ki Şeyh Pir-i Sani Seyyid Mustafa Çerkeşi Efendi Hazretlerini adam gibi analım anlamaya çalışalım deyin, camii ve türbe çevresi için bir şeyler yapalım deyin.şu yukarıdaki resimler herşeyi anlatıyor sanirim.

 

Son sözüm Çerkeş denildiği zaman Şeyh Pir-i Sani Seyyid Mustafa Çerkeşi Efendi Hazretleri ile özleşen Şeyh Pir-i Sani Seyyid Mustafa Çerkeşi Efendi Hazretlerine layık bir anma günü yapalım ve sürdürelim inanın 5 sene sonra bu anma töreni biz farkında bile olmadan gerçek manasına gayesine ulaşır

Amacımız bu değil mi zaten?

Şeyh Pir-i Sani Seyyid Mustafa Çerkeşi Efendi Hazretleri
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KURŞUNLU SÖĞÜTSEN'DE ÜRETİM DURDU. İŞÇİ FERYAT EDİYOR
KURŞUNLU SÖĞÜTSEN'DE ÜRETİM DURDU. İŞÇİ FERYAT EDİYOR "SESİMİ DUYAN VAR MI?"
HASAN PAŞA  ÇERKEŞ 2018
HASAN PAŞA ÇERKEŞ 2018