Advert
Advert

DOĞAL GAZI EKONOMİK KULLANMAK İÇİN;

KARGAZ YETKİLİSİ MAHMUT KASAR UYARIYOR

DOĞAL GAZI EKONOMİK KULLANMAK İÇİN;
Advert

DOĞAL GAZI EKONOMİK KULLANMAK İÇİN;

Aslında doğal gazın güvenli kullanımı için yukarda saydığımız tüm hususlar aynı zamanda doğal gazın ekonomik kullanımını da sağlamaktadır.

Yakıt olarak doğal gazı tercih eden bir vatandaşımız zaten sadece bu tercihi nedeniyle son derece ekonomik, güvenli ve konforlu bir tercih yapmış demektir. Bunların yanında aşağıdaki uygulamalar da gerçekleştirildiği takdirde doğal gazın vatandaşa sağlayacağı tasarruf önemli oranda artacaktır.

  1. Yalıtım yapılması. İyi bir yalıtımla %50’ye varan yakıt tasarrufu yapmak mümkündür. Çoğu vatandaşımız yalıtımın sadece doğal gaz için yararlı olduğu bilgisine sahiptir. Sırf bu nedenle (binada yalıtım olmadığı gerekçesi ile) doğal gaza geçmeyen vatandaşlarımız da bulunmaktadır. Oysa yalıtım kullanılan yakıt türünden bağımsız olarak yukarda belirttiğimiz tasarrufu sağlar. Doğal gaz + yalıtım, tasarrufu katlar.
  2. Isı termostatları. İnsan bünyesinin ihtiyaç duyduğu ortam sıcaklığı yaklaşık 20 - 22 C° dir. Doğrudan cihaz üzerinden bu ayarın yapılması mümkün değildir. Oysa oda termostatları üzerinden bu ayar rahatlıkla yapılabilir. Unutulmamalıdır ki, her 1 ° C lik gereksiz sıcaklık artışı %6 fazladan yakıt tüketimi demektir.
  3. Pencerelerde çift cam uygulaması.  Bir dairedeki ısı kaybının yaklaşık  %15’i pencereler nedeniyledir. Pencerelerdeki çift cam uygulaması, yine kapı ve pencere kenarlarının izolasyonu (sünger bantlar) bu kaybı azaltacaktır.
  4. Perdeler. Perdeler geceleri kapalı tutulması gündüzleri ise özellikle güneş gören odalarda açık tutulması da tasarruf sağlayacaktır.
  5. Radyatörler. Radyatörler çamaşır kurutma için kullanılmamalı, önleri olabildiğince açık tutulmalı, (radyatör önlerine perde, mobilya vs. konmamalıdır). Radyatörlerle duvar arasına konacak izolasyon malzemesi (strafor) de %4 civarında tasarruf sağlar.
  6. Evlerin uzun süre kullanılmayacak olan odalarındaki radyatörler minimum seviyede (ortam ısısı 15 °C) tutulmalı, oda kapısı kapalı bulundurulmalıdır.

 

 

 

Mahmut KASAR

Çankırı İşletme Müdürü

KARGAZ YETKİLİSİ MAHMUT KASAR UYARIYOR DOĞAL GAZI EKONOMİK KULLANMAK İÇİN;
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KURŞUNLU SÖĞÜTSEN'DE ÜRETİM DURDU. İŞÇİ FERYAT EDİYOR
KURŞUNLU SÖĞÜTSEN'DE ÜRETİM DURDU. İŞÇİ FERYAT EDİYOR "SESİMİ DUYAN VAR MI?"
HASAN PAŞA  ÇERKEŞ 2018
HASAN PAŞA ÇERKEŞ 2018