Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

ÇERKEŞ DEPREME HAZIR MI?

ÇERKEŞ DEPREME HAZIR MI?
Advert

 

 

Dün yerel gazetelerde  Çankırı da deprem oldu diye başlıklar vardı.70 senelik bu suskunluk sonunda ve vakti saati geldiğinde ’’ Çerkeş’de Büyük Bir DEPREM ‘’ olacak. 70 yıl önce  (1 Şubat 1944) saatler 05.21’i gösterdiğinde Richter ölçeğine göre 7,4 meydana gelen depremde Gerede, Bolu ve Çerkeş'te binlerce ev yıkıldı. Deprem de resmi rakamlara göre 4.611 kişi öldü

 Aradan 70 yıl geçmesine rağmen Çerkeş, Gerede ve Bolu'da büyük yıkıma neden olan depremde Çerkeşilçesinin 3/2lik bölümü tamamen yıkılmıştı.

 

Gerede - Çerkeş depremi olarak geçen ve halk arasında da “Büyük Deprem” adıyla anılan 1 Şubat 1944 depremini çoğumuz görmedik ancak deprem gerçeğiyle yüzleşmek için bu önemli günü okuyucularımıza ikinci kez hatırlatmak istedik.

 

1 Şubat 1944 sabahı saat 05.21 de, gösterdiğinde şiddeti komşu Bolu, Ankara, Karabük ilinde de dikkate değer hasarlara neden olan depreme vatandaşlar uykuda yakalanmışlardı.

 

Richter ölçeğine göre 7,4 şiddetinde meydana gelen deprem Çerkeş, Mengen, Gerede ve Bolu’da büyük; komşu Ankara, Karabük illerinde de dikkate değer hasarlara neden oldu. Buralarda tespit edilen ölü sayısı yedi bine yakın, yıkılan ve harab olan evler ise 22 bin 865 civarındaydı.

Bu acı yaşandı bitti gitti UNUTULDU.

PEKİ OLASI BİR DEPREMDE ÇERKEŞ NASIL OLUR .ÇERKEŞ DEPREME HAZIR MI?

 

Şimdi Sormak lazım ÇERKEŞ’DE  bir gün yüzleşeceği bu Büyük Depreme Hazır mı ?

Çerkeş’in depreme hazır olup olmadığı konusunda benim bir fikrim yok. Vatandaşında bir fikre sahip olmadığını tahmin ediyorum.

Şimdi Bu yazıyı okudukça İnşallah Deprem olmaz dualarını duyar gibiyiz ama şunu unutmamak gerekir o gün geldiğinde yaptığımız dualar kadar Depreme Hazır olmalıyız 

 Umarım yeterince hazır oluruz.

Çerkeş  Kaymakamlığı acil afet birimi  ve Deprem Özel ekibi   var mı?

Genelde Deprem konusu olduğunda  vatandaşlar kendi aralarında Çerkeş Kaymakamlığı olası bir deprem karşısında   Sivil Savunma Müdürlüğü’nün arama ve kurtarma ekiplerinin mevcudiyetini de merak ettiklerini eğer böyle bir ekip var ise arama ve kurtarma konusunda çalışmaların yapılıp yapılmadığını da merak ediyor.

Çerkeş  Belediyesi  Olası bir depreme Karşı nasıl Hazırlanıyor?

Bu konuda bilimsel bir araştırma yapıldı mı ?

 Allah göstermesin olası bir deprem karşısında belediyemiz nasıl tedbirler alacak bu konuda vatandaşı nasıl bilinçlendiriyorlar, Deprem sonrasında Çadır alanı ve Toplanma merkezi var mı  merak ediyoruz” ...

Çerkeş Milli Eğitim Müdürlüğü ve Okullar depreme hazır mı?

Öğrenci velileri , yüzlerce öğrencisi olan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de olası bir deprem karşısında nasıl tedbirler aldığını, güçlendirilmesi gereken okulların olup olmadığını, Okullarda öğrenciler Depreme karşı nasıl eğitildiğini ve deprem tatbikatlarının yapılıp yapılmadığını merak ediyor.

Vatandaş olarak Ne durumdayız ?

Çerkeş  Halkı Depremle birlikte yaşamayı öğrenmek zorunda artık ve buna göre binalar inşaat etmeli  ve günlük hayatında her an deprem olacak gibi deprem öncesi ve deprem sonrası yapılacakların eğitimini 7-70 öğrenmeliyiz .Kamu Kurum ve kuruluşları her ne kadar depreme  hazırlansa da birey olarak depremi hakkında yeterli bilgi ve eğitimi öğrenmek  ve nihayetinde  dilimizden gönlümüzden ve imanımızdan dualarımız eksik etmemeliyiz..

 

çerkeş depremi çerkeş 1944 depremi ya deprem olursa çerkeşde deprem
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Bekliyoruz     2016-11-04 Sayın kaymakamımız ve Belediye Başkanımızdan bu konuda icraat bekliyoruz.
Teşekkürler TURHAN kardeşim     2016-11-04 Bu uyarıcı yazınız için sizi kutlarım Turhan bey.inşallah yetkililer bu çağrınızı duyar.Sitenin misyonu bu olmalı zaten.O bunu dedi,o oraya gitti,şu çerkeşe geldi,o şuraya gitti,şu mesaj yayınladı değil.GERÇEK MİSYON VE ÇERKEŞ SEVDASI BU İŞTE:BÖYLE OLMALI: Tekrar kaleminize sağlık.Bakalım anlı şanlı yetkililerimiz ne cevap verecekler.özellikle öğrenci velileri görev sizin.Sorun bakalım Okulların hazırlığı varmı????Çocuklarınız için.Hadiiiiiii
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇANKIRI HALKI ,GÜCÜNÜN FARKINDA DEĞİL...
ÇANKIRI HALKI ,GÜCÜNÜN FARKINDA DEĞİL...
HASAN AYRANCI ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİNE REKTÖRÜ OLMAYI HAK ETMİYORSUNUZ.
HASAN AYRANCI ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİNE REKTÖRÜ OLMAYI HAK ETMİYORSUNUZ.