Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

9.TİCARET VE SANAYİ ŞURASI

 9.TİCARET VE SANAYİ ŞURASI
Advert

. 9.TİCARET VE SANAYİ ŞURASI

 

           Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun evsahipliğinde, Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile 365 oda ve borsanın yönetim kurulu başkanları ve meclis başkanlarının katılımıyla TOBB Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. 

Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin ÇELİKTEN'de ilimizde sanayi ve tüccarın sorunlarını aktarmak için bir sunum yaptı.Şura öncesinde ilimiz iş dünyası ile ilgili 5 sorunu TOBB'a  yazılı olarak ileten ÇATSO bunların içinden Göç ve İstihdam,Yol Sorunu , Elektrik ve Enerji ile ilgili sorunları direk olarak Sayın Başbakana ve Bakanlarına iletti. 

 

            Başbakan Binali Yıldırım  yaptığı konuşmada, sanayi ve ticaret odası başkanlarının ifade ettiği sorunları şuraya katılan bakanlarla birlikte büyük bir titizlikle not ettiğine dikkati çekerek, "Bunların hepsine çözüm bulmak, ülkemizin ve milletimizin muasır medeniyetler yolculuğunda en önemli paydaşlarından biri olan siz sanayi ve ticaret erbabının önünü açmak, yolunu aydınlatmak, 65. Hükümet olarak bizim en önemli görevlerimizden biridir. Bundan emin olabilirsiniz. AK Parti iktidarı olarak geçtiğimiz 14 yılda hep bunu yaptık. 'Her şeyi biz biliriz, biz yaparız' zehabına kapılmadan, memleketin bütün paydaşlarını, her alandaki sivil toplum kuruluşlarını işin içine dahil etmek suretiyle vatandaşımızın, milletimizin beklediği en uygun, en ideal çözümü üretmeye çalıştık" ifadesini kullandı.

 

Anlatılan sorunların yüzde 60-70'inin uygulamayla ilgili sorunlar olduğuna dikkati çeken Yıldırım, "Yasalar var, altyapı var ama uygulamaya gelince maalesef keyfilik yüzünden vatandaşımız, yatırımcımız, sanayicimiz zaman kaybediyor, üzülüyor. Bunları da birlikte aşacağız. İnsanın olduğu yerde sorun var ama sorunları çözecek olan yine insandır" dedi.

 

          Yıldırım, bu konuda beraber çalışılacağını, daha yakın temasta olunacağını belirterek, TOBB, odalar ve ilgili bakanların her bir konuyu tek tek takip edeceğini, kendisinin de takipçisi olacağını söyledi.

 

 

           ÇATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çelikten Şurada hükümetimize aktardığı konular aşağıda verilmiştir. 

 

 

Sorun 1: (GÖÇ VE İSTİHDAM)

 Ülkemizin en önemli sorunlarından biride Taşradan küçük illere, bu illerden ise büyük şehirlere göçtür. Özellikle 16 milyonluk İstanbul ülkemizin neredeyse % 40’lık ekonomik yükünü ve riskini taşımaktadır. Herhangi bir afet durumunda ülkenin ekonomisi büyük bir zarara uğrayacaktır. Bununla birlikte kalabalık İstanbul nüfusu ile birlikte gelen trafik gibi problemler özel sektörde verimliliği önemli ölçüde düşürmektedir. İstanbul ve diğer büyük şehirlere göç ile özellikle ilimiz gibi gelişen sanayisi olan illerde istihdam sorunu ortaya çıkarmaktadır. Bir çok özel sektör firması eleman aramakta fakat bulamamaktadır.  İlimizde üretimin en önemli ayaklarından olan ve beşeri sermaye dediğimiz iş gücü bugüne kadar işsizlik bahanesi ve şehir yaşam opsiyonları bakımından sürekli göç vermiştir.

Hükümetlerimizin de desteği ile ilimiz yıllardır bölgesel teşvik kapsamındadır fakat ilimiz teşviklerle desteklenmesine rağmen halen göçü durduramamıştır.

       Nitelikli eleman bulmakta çok güçlük çeken sanayicimiz il dışından eleman getirmek zorunda kalmaktadır. Şabanözü ilçemize Ankara Çubuk'tan işçi servisleri çalışmaktadır.

             Katma değerli yüksek ürünler üretebilmemiz için nitelikli iş gücünü yetiştirmemiz ve göçü geriye döndürmemiz gerekmektedir. 

          Yine İstihdamdaki en büyük sorunlardan biri ise Güneydoğu illerimizde Suriyeli vatandaşların kaçak istihdam edilip,uygun maliyetli işgücü yaratılması  bölgemizdeki aynı sektörde faaliyet gösteren firmalara darbe vurmaktadır. Firmalarımız bu illere göre işgücündeki maliyetler yüzünden rekabet edememektedir.

       Çözüm Önerimiz

Göçü Büyük şehirlerden, Anadolu’ya geri döndürmemiz gerekmektedir. Bunun için bu illere sektörel kümelenme ve ihtisas OSB’ler kurarak buraları tercih etmesi sağlanmalıdır.

2. olarak Bölgesel olarak asgari ücret uygulanması önerimizdir. Anadolu bölgelerinde asgari ücretin daha yüksek olması gerekir ki insanlar büyük şehirleri değil buraları tercih edebilsin.

 

       Sorun 2: ELEKTRİK

  İlimizde son yıllarda plansız elektrik kesintileri artmıştır. Kesintiler üretici firmalarımızda büyük üretim kayıplarına yol açmaktadır. Dağıtıcı firmaya ve Bakanlığa müracaat etmemize rağmen Enerji nakil hatlarına halen bakım yapılmamış olup, sorun devam etmektedir. Enerji konusunda diğer bir sorunumuz ise Enerji fiyat yüksekliğinin üretim ve ihracatı olumsuz yönde etkilemesidir.  

 Sanayinin elektrik kullanımında Organize Sanayi Bölgelerinde  %20 daha ucuz elektrik kullanmaktadır. Bu da aynı istihdamda olduğu firmalarımızı rekabet açısından  geriye düşürmektedir.

        Çözüm Önerimiz

           Özelleştirilmiş olan enerji dağıtım şirketlerine Enerji Bakanlığı tarafından hatların yenilenmesi konusunda yatırıma zorlanması ve denetimlerin sıklaştırılması gerekmektedir.

           Ayrıca Elektrik fiyatlarının uluslararası rekabet bakımından üretici ve ihracatçı firmalara ihracatları ya da üretimleri oranında indirimler sağlanması teşvik edici unsur olacaktır. Yine aynı firmalara lojistik bakımından petrol fiyatlarının da indirilmesi teklifimizdir.

Sorun 3 : (YOL SORUNU )

Çankırı 11 ilçesi olan bir il olmasına rağmen yolların bozuk, eksik ve uzun olmasından dolayı 3 ilçe haricinde ekonomik anlamda Çankırı'ya katkı vermektedir. Çankırı'yı ilçelere bağlayan yolların ve 10 senedir bitirilemeyen Ankara yolunun bir an önce bitirilmesi gerekmektedir.

Çözüm Önerimiz

Çankırı'nın en önemli sorunlarından biri de yollardır. Çankırı ilini ilçelere bağlayan yolların fizibilitesi yapılarak bazı tadilatlarla kısaltılması ve iyi standartlara kavuşturulması gerekmektedir. Özellikle kuzey ilçelerimiz Çerkeş ,Kurşunlu ,Atkaracalar için Kurşunlu -Korgun yolunun genişletilip bir standarda getirilmesi gerekmekte , aksi takdirde buradaki halk özellikle Ankara olmak üzere Çevre illere gitmeye devam edecektir.Çankırı iline bir faydası olmayacaktır.  10 seneyi aşkındır devam eden Ankara - Çankırı yolunun bir an önce bitirilmesi de gerekmektedir. Bu yol Çankırı'nın her yönden sanayi, eğitim, tarımın gelişmesi için önem arz etmektedir.  

 
9.TİCARET VE SANAYİ ŞURASI Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin ÇELİKTEN' ÇATSO TOBB
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2017-2018  ÇERKEŞ 19 mayıs Ç.P.L Eğitim - Öğretim yılı TÜBİTAK Bilim Fuarına büyük ilgi vardı.
2017-2018 ÇERKEŞ 19 mayıs Ç.P.L Eğitim - Öğretim yılı TÜBİTAK Bilim Fuarına büyük ilgi vardı.
ÇANKIRI HALKI ,GÜCÜNÜN FARKINDA DEĞİL...
ÇANKIRI HALKI ,GÜCÜNÜN FARKINDA DEĞİL...