Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

PAÇOZ

PAÇOZ
Advert

PAÇOZ (POSHLOST)

“Türkiye’de hızlandırılmış kapitalizm ve şehirleşmeyle beraber bir EBLEHLEŞME ve paçozlaşma süreci yaşandığını söyleyen” Alev ALATLI’nın bu kavramını ilk kez “Beyaz Türkler Küstüler” kitabında okudum.                         

      Alatlı bu kelimeyi İngilizcesi ve Türkçesi olmayan Rusça  “Poshlost”  kavramının  karşılığı olarak kullanmış.

Paçoz, kendi çıkarları için her yolu mubah sayan, küstah, beş para etmez, sokak kurnazı, palavracı, içtensiz, pespaye, nekes, terbiyesiz gibi sıfatlarla niteleyen yazar açıklamalarında “Paçozluğun  dini, ırkı, sınıfı, cinsiyeti yoktur ve giderek tüm dünya ile birlikte Türkiye’ye de yerleşiyor” diye uyarıyor.

      Matematiksiz teknoloji, biyolojisiz çevre, notasız müzik… olmaz bunları yerine koymadığınız sürece sadece tüketirsiniz ve tüketici kulvarında kalmaya mahkumsunuz.

      Eli nasırlı adam Paçoz olamaz, gerçek aydın mütedeyyin Müslüman da paçoz olamaz. Paçoz küçük burjuvadan çıkar metropolde serpilir diye açıklamalarına devam eden Alatlı’nın şu cümlesi anlatılmak istenilenlerin  özeti gibi duruyor.

      “Liyakatin ölçü olmadığı, sıradanlığın ve kalitesizliğin hüküm sürdüğü” bir durumdur paçozluk…

İlber  ORTAYLI Hoca konuyla ilgili olarak , elit değerlerin tamamen silindiğini, yok olduğunu, onların yerine onun kalitesinde olmayan başka bir şeylerin geldiğini söylüyor.

      Paçoz’u  niteliksizleşme olarak tanımlayan Ortay’lı niteliksiz insan  her yere sızabilir her kötülüğe karışabilir. Bugün toplumun tanzimat tipi bir münevveri, okuması yazması olan bir yüksek sosyetesi yoktur diyor.

       Gelecek adına ülkemizin gençleri aldıkları eğitim ile dünyada  hedeflediğimiz ligde rekabet edebilecek donanıma sahip değildir. Eğer ülke olarak poçozlaşma tehlikesine karşı sosyal bir önlem alınmazsa terör, ahlaksızlık, adaletsizlik özgürlük karşıtlığı gibi sorunlarında önüne geçmek mümkün olmayacaktır.

         Sosyolojik bir varlık olarak paçoz kişilerden ve paçozlaşmanın uygulamalarından mutlaka ister istemez etkilenmişsinizdir diyen Hoca 

           Önlem olarak ne yapılmalı? Sorusuna  “Nitelikli eğitim”diye cevap veriyor.

         Liyakatın ölçü olmadığı, sıradanlığın ve niteliksizliğin hüküm sürdüğü dönemlerde yönetici kadrolarda yer almak,bal kaymak işlerin ucundan tutabilmek  için birbirleriyle yarışanların;  ellerinde çiçekleri gönüllerinde acaba “çiçeğin biraz daha büyüğünü mü alsaydık” vesveseleri ile siyasetçi kapılarında ikbal aramaları kaçınılmaz olur.

                             UNUTMA, GENÇ ADAM!

                                              Derin üzüntüler

                        Büyük sevinçler       

                        Her şey geçer

                        Geriye sadece senin duruşun kalır. 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Fahri Tabakçıoğlu     2016-05-25 Paçozluk dönemin siyasilerine yakışan bir kavram.Daha doğrusu,kendilerine;Liyakatin ölçü olmadığı, sıradanlığın ve kalitesizliğin hüküm sürdüğü” bir durum olan paçozluk…kavramını layık görmektedirler.Nokta.
Vatandaş     2016-05-20 Aşağıdaki yorum doğru.tebrikler.Hayati Kaya ya cevap ancak başka bir köşe yazısı ile yada Tekziple verilir..Okunur-karşılaştırılır-tartılır.Sonuç bir kanaate ulaşır insanlar.Yazıya cevap yorumla olmaz.
Yazın ya yazında okuyalım!!!     2016-05-20 Yorumların bir kısmı tamamen yazılan yazıya odaklanmış yorumlar.Ama hem yazının içeriğine hemde bir kısım yorumun diline bakınca hayati kaya nın görevden alınmasına ilişkin iki grup arası bir yazı savaşı yapıldığı anlaşılıyor.Buna çerkeş Vuslatın alet edilmeye çalışıldığı görülüyor.Tecrübeli Turhan beyin buna izin vermemesi gerekir.Hayati kaya bir yazı yazmış bir siyasi mesaj vermiştir.Ona cevapta bir yazı yada yazılarla olmalıdır.Böyle kinayeli yorumlarla cevap olmaz.Çıkın yazın kardeşim.
Fahri Tabakçıoğlu     2016-05-19 Parti devletine geçtik HAMDOLSUN. Milletin %49'la seçtiği Başbakanı İki günde alaşağı edip, Parti adına yeni bir başbakan seçmişler iyimi.. Daha ne bekliyorsunuz paçozlukla geçen 14 yıllık siyasi yozlaşmışlıktan ve geldiğimiz noktadan.
Çerkeşli     0000-00-00 Analizci menfaat için insanlara paralelci iftiraları atan sizin ülkücü yayınlarınız da belgelendi sizin özünü neydi ne olduğunuz belli değil bi orda bi burda bi baltaya sap olamamanın verdiği kaygı ve değersizlik mi sizlere bunları söyletiyor anca iftira ile bi yerlere gelirsiniz makam mevki için yapmayacağınız şey yok ysiyasetin içinde sizin gibi gereksizlere yer yok toplum da sizi tanıyo sığındığınız şahsiyetler de makama gelme ümidiyle siyasetin peşinde koşturup sonra gelemeyince küsen tiple
Çerkeşli     2016-05-19 Elbette yerine gelende kalitelidir mutlaka,sözüm oraya gelene ve o makama değil.Ama hayati bey, çok farklı,A kalite bir İlçe başkanıydı.Kıymeti bilinmedi.Çok aranacak.Nokta.
meral     2016-05-18 çicekci acık konus kim onlar acıklamanı bekliyoruz...
Fahri Tabakçıoğlu     2016-05-18 Hayati Bey yazmış yazabileceğini yüreği yettiği kadar,helal olsun...4 Bakan tam da bu tariflere çok uygun ancak aşağıdaki yorumcular mütevazi davranıp daha düşük volümden seslenmişler.Neden mi ? Çünkü 4 Bakanın paçozluklarını hemen anlatayım kısaca.Çiçekler,hediyeler,çikolatalar bu dönemde çok revaçtalar.Üstelik bürokrasiyi de peşlerine takarak ver elini paçozluk hikayesini başlatmışlar.....Siyasi örgütlerinden dışlanmaları da bu sebepten ...(Paçozluğu Teşvik) Dahası var.......
Fahri Tabakçıoğlu     2016-05-18 Hayati Bey yazmış yazabileceğini yüreği yettiği kadar,helal olsun...4 Bakan tam da bu tariflere çok uygun ancak aşağıdaki yorumcular mütevazi davranıp daha düşük volümden seslenmiler.Neden mi 4 Bakan hemen anlatayım kısaca.Çiçekler,hediyeler,çikolatalar bu dönemde çok revaçtalar.Üstelik bürokrasiyi de peşlerine takarak ver elini paçozluk hikayesini başlatmışlar.....Dahası var.......
Vatandaş     0000-00-00 Kimse doğuştan iktidar partisini desteklemiyor bilindiği gibi herkesin farklı siyasi geçmişi var kendi menfaatleri için siyaseti kullanmaya çalışan kişiler neyin hazımsızlığını yaşıyor acaba siyaset onlara mı çalışsın istiyorlar
Çerkeşli     0000-00-00 Siyaseti kendi menfaati için kullanmaya çalışan bir baltaya sap olamamış anca siyaseti kullanarak birilerine iftira atarak bir yerlere gelmeye çalışaninsanlar da var . Makam mevki için on takla atan hırstan çatlayan egosu yüksek tipler kendi menfaatleri için insanları ocu bucu diye sorgulayıp medet umanlar ... Devlet menfaatine çalışan insanları karalamaya çalışanlar ... kendileri başka partileri yayınlayıp geçmişini unutanlar sonrada iktidardan mış gibi görünenler de var komik olmaya gerek yo
Çerkeşli     0000-00-00 Siyaseti kendi menfaati için kullanmaya çalışan bir baltaya sap olamamış anca siyaseti kullanarak birilerine iftira atarak bir yerlere gelmeye çalışaninsanlar da var . Makam mevki için on takla atan hırstan çatlayan egosu yüksek tipler kendi menfaatleri için insanları ocu bucu diye sorgulayıp medet umanlar ... Devlet menfaatine çalışan insanları karalamaya çalışanlar ... kendileri başka partileri yayınlayıp geçmişini unutanlar sonrada iktidardan mış gibi görünenler de var komik olmaya gerek yo
FETEŞ     2016-05-18 HAYATİ HOCA HEM GÜNLÜK SİYASETİN İÇİNDEN HEMDE GÜNLÜK SİYASETİN ÇOK ÜZERİNDEN BİR YAZI YAZMIŞ VE BAM TELİNE BASMIŞ.TEBRİKLER.
FETEŞ     2016-05-18 HAYATİ HOCA HEM GÜNLÜK SİYASETİN İÇİNDEN HEMDE GÜNLÜK SİYASETİN ÇOK ÜZERİNDEN BİR YAZI YAZMIŞ VE BAM TELİNE BASMIŞ.TEBRİKLER.
BENCE     2016-05-18 Mezar taşlarına bakın hayat nedir? Ne kadar kısadır görün. Ne yazıyor:”Doğdu-öldü” iki kelime. Hayat aradaki çizgi. Bu azıcık zamanda hayatı anlıyamıyor, değerlendiremiyoruz. Çoğumuz mezarda uyanacak:”Eyvah dünyamdan geçmişim” deyip kafasını tahtaya vuracak. Neden vurmasın dünyada daha bir çok yapacak işi vardı. İşin doğrusu, müslüman olarak doğuyoruz, müslüman olarak yaşamalı, müslüman olarak ölmeliyiz.
paçozlaşma sonuçu dünya     2016-05-18 “Bugün Amerika, gençliğine güvenmiyor. Büyükler, gençleri saygısız, disiplinsiz bir nesil olarak görüyor. Ahlâkî değerleri hiçe saydığından şikayet ediyor. % 67’sinin de gençlere güvenmediğini belirtmiştir.” (30.03.1998. Türkiye) – “Fransa’da yapılan bir araştırmaya göre; sokakların dilenci ve sokak serserileri ile dolu olduğu bildirilmiştir.” (15.09.1995) (Zaman) Bu durumda kim, hangi hali ile ve niçin taklit edilecektir. Maymunvari taklit kime ne kazandıracaktır?
polat alemdar     2016-05-18 Atalarımız: “Kendi türküsünü bilmeyen, başkasının havasını söyler” demişlerdir. Para kazanacağım diye, yavrusunu ihmal eden bir babanın oğlu hac takınca çağırmıştım. Hacı gösterip “Bunu oğlun takıyor, ne dersin?” deyince baba ağlamaya başladı ve çocuğuna neden taktığını sorunca “Ben Hıristiyan oldum” demişti. Bugüne kadar batılı gibi giyinmekle, batılı gibi eğlenmekle, küpe, haç takmakla, köpek gezdirmekle batılı olmak istedik. Batının ahlâkını, çirkefliğini almakla bu hale geldik.
hocama     2016-05-18 hayatı hocam yazınız harika sizden şu konularda yazarmış 1-Bilindiği üzere toplumumuzu derinden yaralayan özellikle dinamik bir kesim olan gençliği kıskacı altına alan bir ahlaki çöküntü söz konusu. Yaşanılan bu ahlaki çöküntüyü değerlendirir misiniz? Toplum olarak içinde bulunduğumuz ahlaki çöküntünün boyutlarına değinir misiniz?
özgür basın vuslat'a helal     2016-05-18 Kamu Hakkı Yiyenler. MAHKEME İ KÜBRA ve HAK YİYENLER. Topkapı sarayının bahçesindeki ağaçları karıncalar sarar, ağaçların kireçlenmesini önerir işin ehilleri, lakin Kanuni Sultan Süleyman bir din bilginine sormak ister, mahsur varmıdır, günahmıdır diye ve Zenbilli Ali Efendi? ye meseleyi sorar. Dırahtı ger sarmış olsa karınca Zarar var mı karıncayı kırınca Cevap gelir..Zenbilli den.. Yarın Hakkın divanına varınca Süleyman?dan hakkın alır karınca Karıncanın Sultan Süleyman'da dahi hakkını bırakmıyacağı kabul edilen bir inancın, hak yiyen bir mensubu olabilirmi. Bir insan hem laik hem müslüman olamaz diyenlere sorarım, BİR İNSAN HEM HIRSIZ HEM MÜSLÜMAN OLABİLİRMİ ?
gümbet     2016-05-18 (Din, dünya menfaatine alet edilince, fitneler zuhur eder.) [A.Rezzak] rivayet hasis-i şerif
ahmet kaya (yorgun demokrat)     2016-05-18 Ah hocam ilçe başkanlığı için ,vekillik için belediye başkanlığı için atama için kredi için il başkanlığı için il genel meclisi için hele hele muhtarlık için paçozluk yapanları yazsam en iyisimi şarkımla cevap vereyim Sarı sıcak yazılar uzak Dost uzanan eller uzak Karanlıklar kurmuş tuzak Benim sonum dünden belli Haramiler sarmış yolumu Güvercinler muhbir uçar oy Telden tele fermanım gider Benim sonum dünden belli a.kaya
DÜŞÜNEN ADAM     2016-05-18 ÇİCEK YAPTIRIP ANKARADA EL PENÇE VEKİL KAPISINDA KEMİK BEKLEYENLER BU YAZIYA ÇOK KIZACAK ÇÜNKÜ KENDİLERİNİ YALAKA SANIYORDU ZAVALLILAR MEGERSE PAÇOZMUŞ
murat     2016-05-17 ağzınıza sağlık hocam çok doğru tespittttt
Çerkeşli     0000-00-00 ayakkabı kutuları paylaşanlar müdür olduktan sonra genel merkeze zafer kutlamaya gidiyorlar.
Çiçekci     2016-05-17 Hocam o paçozları biz biliyoruz ellerinde çiçeklerle ortalarda dolaşanlarıda. Onların Cumhurbaşkanına, ak partiye nasıl hakaret ettiklerinide iyi bilioruz. Ama sanmasınlarki güvendikleri ağa babaları onları bir yerlere getirebilsin veya biryerlerde tutabilsin. Okullardaki paralel yapının uzantılarıda, Hırsızlığı kim yaptı diye sorup şimdi onlara yalakalık yapan puştlostlarda, kendilerini çiçeklerin arkasına saklayamayacaklar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇANKIRI HALKI ,GÜCÜNÜN FARKINDA DEĞİL...
ÇANKIRI HALKI ,GÜCÜNÜN FARKINDA DEĞİL...
HASAN AYRANCI ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİNE REKTÖRÜ OLMAYI HAK ETMİYORSUNUZ.
HASAN AYRANCI ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİNE REKTÖRÜ OLMAYI HAK ETMİYORSUNUZ.