Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

SAKİN ŞEHİRLER (CİTTASLOW)

SAKİN ŞEHİRLER (CİTTASLOW)

  SAKİN ŞEHİRLER (CİTTASLOW)

 

 

‘’ İnsan yaşlandıkça hatıralar gençleşirmiş’’ ; bu uzun kış gecelerinde ülkenin ağır, yakıcı gündeminden biraz uzaklaşıp ruhlarımızı dillendirmenin yollarından bir de geçmişin acı, tatlı hatıralarına sığınmaktır.

    Henüz modern üretim tüketim ilişkilerinin bu denli gelişmediği yıllardı; yoksulluğumuzun, çaresizliğimizin farkında olmadan yaşar, farkında olmadığımız yoksulluğumuza, yoksunluğumuza çare arardık; yumurta kümesteki tavuklardan, süt,  yoğurt, bahçelere yapılan derme çatma ahırlardaki hayvanlardan sağlanırdı. Rızık korkusu, gelecek kaygısı taşımayan gençlere pek anlamlı gelmese de ihtiyatlı kadınlarımız, annelerimiz, nenelerimiz tarlada, bahçede yetişen hiçbir şeyi ziyan etmez kara kış günleri için saklamanın bir yolunu bulurdu. Kışlık un tarhana, bulgur, göce, makarna evlerde yapılır bende olan komşumda da olsun kaygısı ile herkes bir birine yardım ederdi. Cephe komutanı edası ile kışa hazırlanan yüce gönüllü kadınlarımızın en büyük silahı; sabır, kanaat ve tevekküldü. İhtiyaçlar o kadar sınırlı, beklentiler o kadar düşüktü ki ‘’ Bir evde var ise un ile odun, kocası bey, karısı hatun’’ atasözü bütün anlatmak istediklerimin özeti gibi duruyor.

      Bakkalın  süpermarkete, zanaatkarın teknolojiye yenilmediği zamanlardı; akide şekeri, halkalı şeker, gül reçeli, helvayı kendi yapıp satan şekerciler, mesleklerin duydukları saygıdan mı yoksa yetiştikleri disiplinden mi bilmiyorum şık giyinen kibar konuşan usta terziler, sıcak demiri nasırlı elleri ile tel gibi eğip büken demirci ustaları, semerciler, kalaycılar, nalbantlar, tenekeciler, saraçlar her türlü ihtiyacımızı karşılar kimseyi ele güne muhtaç etmezlerdi.

     Bu insanlar modern üretime, teknolojiye yenilmek sanki kendi suçlarıymış gibi biraz buruk, biraz mahcup, biraz üzgün köşelerine çekildiler; Onlar mı zamana ayak uyduramadılar, zamanın ruhumu onları kabullenemedi bilinmez hayatımızdan sessizce çıkıp gittiler.

       Bugün turistik çarşılarda dekor niyetine bir kenara iliştirilen çakma demircileri, bakırcıları, semercileri, şekercileri bile görmek özlemle burnumuzun direğini sızlatıp gönlümüzde ılık rüzgârlar esmesine sebep olmuyor mu?

      Gecikmeyle gelse de endüstri devrimiyle birlikte yaşantımıza ucube beton binalar, çok uluslu şirketler, ünlü markalar zincir restoranlar girdi. Ulaşım, haberleşme bilişim sektörlerinde baş döndürücü gelişmeler yaşandı. Her şeyi çok hızlı tükettik. Kimliği, ruhu olan şehirler yerine, pıtrak gibi kentler ortaya çıktı. Aşırı tüketim hırsı, teşhirci medeniyet  kültür birikimimizden, yaşama üslubumuzdan çok şey alıp götürdü.

       Hayatımızda ki kaybolup yitip giden güzel şeylerin ardından hüzünlenirken dünyada ve ülkemizde yeni bir akım başladı. ‘’CITTASLOW’’ ya da yavaş şehirler denilen bu oluşum 1999 yılında ilk defa İtalya da kurulmuş bir Belediyeler birliğidir. ‘’CITTASLOW’’ hareketinin kuruluş amacı şehirlerin kimliğine sahip çıkarak küreselleşme sonucu ortaya çıkan kentlerin birbirine benzemesinin önüne geçilmesidir. Şehriler yönetilirken yöresel mimarisine, yerel yemeklerine,  gelenek,  göreneklerine  zanaatkarlarına, esnafına sahip çıkılması ve desteklenmesi için çalışmalar yapmaktır. Bu birliğe üye olmak için şu an yerine getirilmesi gereken yetmişin üzerinde kriter var. Sevindirici olan Türkiye’den: ŞAVŞAT, AKYAKA, GÖKÇEADA, SEFERİHİSAR, TARAKLI, YENİPAZAR, YALVAÇ, PERŞEMBE, VİZE ve HALFETİ birlik üyeliğine kabul edildiler.

       Bize gelince; belki Çerkeş olarak hiçbir zaman CITTSLOW (yavaş şehir) olamayız. Çünkü  değerlerimizi  o kadar hoyratça tükettik ki o kritik eşiği çoktan aştığımızı düşünüyorum. Ancak çevrecilik farkındalığı yaratarak, şehrimize ait yöresel mimariyi, yerel yemekleri, gelenek ve görenekleri koruyarak, otomobil yerine bisiklet kullanarak ‘’KENDİ SAKİN ŞEHRİMİZİ’’ yaşayabiliriz.

       Bu bağlamda ilçemizde kurulması düşünülen çimento fabrikasının her platformda yoğun bir şekilde tartışılması gerekmektedir.

       Kendi sakin şehrimizi yaşayabilmek için yeni projeler üretilmesi ve şehrimize sahip çıkılması umuduyla;

       HOŞCAKALIN……

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 ÇERKEŞ YALVARIYOR
ÇERKEŞ YALVARIYOR "NATAHOLDING BENİ ÖLDÜRME"
ŞOK İTİRAF SİNSİCE KALLEŞÇE HUNHARCA BİZ ÖLDÜRDÜK
ŞOK İTİRAF SİNSİCE KALLEŞÇE HUNHARCA BİZ ÖLDÜRDÜK