Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

ÇANKIRI TSO .ÇANKIRI TOBB BAŞKANLARI UGANDA ZİYARETİ

ÇANKIRI TSO .ÇANKIRI  TOBB   BAŞKANLARI UGANDA ZİYARETİ
BAŞKANIMIZIN UGANDA ZİYARETİ 

Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten TOBB Başkanı ve İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası (ICCIA) Başkan Yardımcısı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Konya Ticaret Odası Başkanı Sayın  Selçuk Öztürk ile birlikte Uganda’nın başkenti Kampala’da düzenlenen İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası’nın 21. Yönetim Kurulu ve 31. Genel Kurul toplantılarına katıldı.​

Toplantılarda, İslam ülkeleri arasında işbirliğinin artırılması, insan kaynaklarından azami seviyede yararlanılması, İslam ülkelerinin ekonomileri ile dünya ekonomilerini entegre hale getirmek için uygun yatırım ortamının oluşturulması, KOBİ’lerin kaynaklara erişiminin sağlanması,  genç ve kadın girişimcilerin teşvik edilmesi ve İslam Odası’nın gelecek dönem faaliyetleri hakkında istişareler yapıldı.

 

Ayrıca ICCIA yuvarlak masa toplantısında, Uganda’daki yatırım imkanları ve işbirliği olanakları hakkında Uganda Yatırım Ajansı tarafından bir sunum gerçekleştirildi.

 

Uganda Ulusal Ticaret ve Sanayi Odası’nın evsahipliğinede gerçekleşen toplantıya, Türkiye’nin yanı sıra, Birleşik Arap Emirliği, Cibuti, Gine,  İran, Katar, Kuveyt, Mısır, Moritanya,  Nijer, Oman, Pakistan, Sudan, Suudi Arabistan, Tunus, Uganda, Kıbrıs ve Ürdün katıldı.  

Çelikten yaptığı açıklamada dünyanın artık global bir köy haline geldiğini, ilimiz ticaret erbabı ve yatırımcısının da bu girişimler neticesinde uluslar arası arenada rol alması noktasında faydalı olacağını, öte yandan ilimize de uluslar arası yatırımcının gelmesi noktasında çalışmaların sürdürüleceğini söyledi.

 

            Türkiye’nin İtalya ile Çin arasında yer alan bir sanayi devi olduğuna değinen TOBB Başkanı, “160 milyar dolarlık ihracatımızın % 90’ı sanayi ürününden oluşuyor. Toplam ihracatımızın % 60’ını AB ülkeleri ile ABD’ye gerçekleştiriyoruz. Bu da ürünlerimizin kaliteli ve güvenilir olduğuna işaret ediyor” dedi.

 

Türkiye’nin turizm sektöründe çok gelişmiş bir ülke olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, Türkiye’yi yılda 42 milyon turistin ziyaret ettiğini ve bu ziyaretlerden her yıl 30 milyar dolar gelir sağlandığını vurguladı.

 

Müteahhitlik alanındaki başarılardan da bahseden Hisarcıklıoğlu, Türk müteahhitlerinin yaklaşık 100 ülkede çalıştığını ve bir Türk firması tarafından Uganda’da gerçekleştirilen yol projesinin de çok memnun edici olduğunu dile getirdi.

 

Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Uganda arasında daha fazla ekonomik ilişki kurmak istediklerini vurguladı.

 

Uganda’nın iklim ve bitki örtüsü güzelliğinin Türk firmaları tarafından değerlendirilebileceğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin ekilebilir arazi alanında dünya yedincisi olduğunu, her yıl 15 milyar dolar tarım ürünü ihracatı yaptıklarını anlattı.

 

Başbakan Ruganda, Türk iş adamlarını her konuda desteklemeye hazır olduklarını söyledi.

 

 

ÇANKIRI TSO .ÇANKIRI TOBB . BAŞKANLARI UGANDA ZİYARETİ. Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten TOBB Başkanı ve İslam Ticaret Sanayi ve Tarım Odası (ICCIA) M. Rifat Hisarcıklıoğlu .TOBB Yönetim Kurulu Ü
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 ÇERKEŞ YALVARIYOR
ÇERKEŞ YALVARIYOR "NATAHOLDING BENİ ÖLDÜRME"
ŞOK İTİRAF SİNSİCE KALLEŞÇE HUNHARCA BİZ ÖLDÜRDÜK
ŞOK İTİRAF SİNSİCE KALLEŞÇE HUNHARCA BİZ ÖLDÜRDÜK