aytaç
Giyim dünyası
HAMLE

ÇERKEŞ'TE TARIM ARAZİLERİ YOK EDİYOR.

Çankırı İli Çerkeş ilçesinde g 29-b-a paftasında Genç Grup Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş. tarafından faaliyet göstermesi planlanan Ruhsat Numarası IV. Grup proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 17. Maddesi gereğince “ Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verilmiştir.

ÇERKEŞ'TE TARIM ARAZİLERİ YOK EDİYOR.
  • 09 Ocak 2020, Perşembe 17:25

GENÇ GRUP ENERJİ ÜRETİM SAN. TİC. A.Ş. 201600290 RUHSAT NUMARALI IV. GRUP (A,B) KÖMÜR, BENTONİT VE DİATOMİT OCAĞI VE KIRMA-ELEME PAKETLEME TESİSİ

 ÇANKIRI İLİ, ÇERKEŞ İLÇESİ, 201600290 RUHSAT NUMARALI SAHA MEVKİİ

 

 

Çankırı İli Çerkeş ilçesinde g 29-b-a paftasında Genç Grup Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş. tarafından faaliyet göstermesi planlanan Ruhsat Numarası IV. Grup proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 17. Maddesi gereğince “ Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verilmiştir.

BAYINDIR KÖYÜ

DİKENLİ KÖYÜ

KADIKÖY ÇERKEŞ

YALNIZCA ARAZISI

Bilindiği üzere söz konusu projeden etkilenen araziler Dikenli Köyü, Kadıköy, Bayındır Köyü, Yalnızca mahallesi arazilerini kapsamaktadır. Söz konusu araziler hali hazırda tarımsal amaçlar için kullanılmakta olup elde edilen tarım ürünlerinden çevre köyler hayvancılık yaparak geçimini sağlamaktadır.

Taş  veya maden ocaklarından çıkan tozların tarımsal üretime büyük zarar verdiğini, görsel kirlilik oluşturduğu ve hayvanların otlatılmasıyla ilgili sıkıntılar doğuracağını söylüyoruz  bu arazilerin köy halkını yok sayarak ruhsat verilmesine karşıyız Çerkeş vuslat haber olarak Dikenli Köyü, Kadıköy, Bayındır Köyü, Yalnızca mahallesinin yanındayız.

 Taşocaklarından çıkan tozun ekili tarım arazisine  ve  hayvan otlaklarına büyük zarar verecek burdan uyarıyoruz bu hatadan vaz geçin.

Taşocakçılığı elbette ekonomik bir faaliyet, yok sayamayız. Ancak tarımdan uzak yerlerde yapılmalı. Madencilik faaliyetlerinde ruhsat işlemlerinin Ankara'da gerçekleştirildiğini ve yerel halk getireceği sorunlar göz ardı ediliyor, taşocaklarıyla ilgili kararların kaymakamız valimiz ,vekillerimiz ve belediye başkanımız tarafından ele alınmalı  köy halkının yanında olmalıyız.

 

 

Editör: turhan demir

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Kemal Gündoğdu Kemal Gündoğdu 10.01.2020

Bayındır ve Kürüz Köyü Dernek Yönetimi ve köylülerimiz adına duyarlı habercilik anlayışınız ile yanımızda olduğunuz için teşekkür ederiz. İyiki varsın Vuslat Haber

Rafet BAYAR Rafet BAYAR 10.01.2020

Köyümüzü ve komşu köylerimizi ilgilendiren hatta tüm Çerkeş bölgesinin tamamına yakınını etkileyecek olan Konu ile ilgili bir çok çevreci sivil toplum örgütlerini aramama rağmen, hatta bu olaya bire bir muhatap olan yöre halkının, duyarsız kaldığı olayı, gündeme taşımanızdan dolayı Teşekkür ederim, Çankırı Cevre Şehircilik İl Müdürlüğünden gelen yazı aynen, ÇED Yönetmeliğinin 17. Maddesi gereğince “ Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verilmiştir, yazmaktadır. ne demek, hiç bir şey olmasa en basiti o bölgede bulunan doğal denge tamamen bozulacak binlerce yılda oluşan topraklar yok olacak, zaten sınırlı olan köyümüzün ve komşu köylerin tarım arazileri yok olacak, devasa çukurlar açılacak yeraltı ve yer üstü suları kaybolacak dereler kirlenecek veya yok olacak, ağaçlar yok olacak, Doğal tarım ve hayvancılığa çok uygun olan bu bölgede kömür madenciliğine izin verilmesi, Bölgede çok ciddi gelir kayıplarına yol açacak, yöre halkının geçim kaynağı olan hayvancılık büyük zarar görecek hatta yok olacaktır. kırsal iyice boşalacaktır. Sadece bizim köyümüzde, söz konusu kömür bölgesi içerisinde 3 tane eski yerleşim alanları mevcut bunlar yok olacak Tüm bunlar göz önüne alındığında bile söz konusu yörede konusunda uzman kişilerce bir inceleme yaptırır, hiç olmazsa yalandan olsun bir inceleme yaptırır. ‘’GEREK YOKTUR ‘’ senin için gerek olmayabilir hatta sizin gözünüzde incelemeye bile değmez bir bölge olabilir. Bizim gözümüzde ve gönlümüzde dünyanın en güzel yeridir. Yaşadığımız müddetçe de böyle olmaya devam edecektir. Rafet BAYAR DİKENLİ KÖYÜ

Çiçek Çiçek 10.01.2020

Çerkeş Vuslat Habere teşekkürler.Bu konuyu duyurup ele aldığı için;Bu bir doğa katliamı olabilir,Her kesimden kişiler bu duruma karşı çıkmalı !

yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık